DA LI ZNATE O ČEMU JE REČ?
KADA PROBATE OVAJ ZELENIŠ SA PIJACE, ZABORAVIĆETE NA ZELENU SALATU: Morate da ga ČUVATE OVDE, PUN JE MINERALA
Evo zašto matovilac treba da postane vaš omiljeni zeleniš...
Matilovac je mnogo ukusniji od obične zelene salate, a veoma je zastupljen u francuskoj i italijanskoj kuhinji. Jedan od razloga su bogatstvo vitamina i minerala, kao i jednostavan način pripreme.
Ovaj zeleniš je bogat beta karotenom, provitaminom vitamina A, koji štiti ćelije od oštećenja i vitaminom A koji ima vodeću ulogu u apsorpciji gvožđa, jačanju imunog sistema, rastu i dobrom zdravlju kože.
Salata matilovac takođe sadrži značajan izvor vitamina B9, koji je posebno važan za trudnice, odnosno razvoj fetusa, kao i za rast i razvoj deteta.
Bogat je kalijumom, mineralom koji je neohodan za zdrav nervni sistem, funkciju mišila i dobar krvni pritisak..
Matilovac je jednogodišnja koja dobro uspeva u hladnom zemljištu, u kome se nalazi malo gline, na delimičnom suncu. Umerena klima pruža dobre uslove za uzgoj salate sa prelepim zelenim lišćem.
Lišće treba da bude zeleno i sveže, a izbegavajte ono sa žutim tačkicama.
Zeleniš možete da držite u frižideru najviše četiri dana, tako da bi bilo pametno pre kupovine da osmislite koje obroke ćete da spremate.
Matilovac možete da pripremate isto kao i običnu zelenu salatu, samo je savet da ne dodajete previše jako sirće kako ne bi izgubila svoj specifičan ukus. Odlično se slaže sa šargarepom, paradajzom, barenim jajima, sušenim voćem, ribom i svim vrstama sira.
Ova biljka nije baš najbolji izbor za kuvanje, ali se može kratko obariti, a zatim pomešati sa drugim namirnicama. Ukusna je i u mešanoj čorbi, a može je čak i pržiti nekoliko sekundi.
Kada je reč u upotebi, nije preporučljivo hraniti decu pre navršenih 24 meseca, osim u kuvanom obliku, mešanjem u pire od krompira ili u oblikusupe.
Matilovac ima suptilan ukus lešnika, te će se vam se verovatno dopasti već pri prvom zalogaju.
(Espreso / Telegraf)