Posao, Foto: Profimedia

POSAO

LJUDI SA OVOM PROFESIJOM U SRBIJI ZARAĐUJU I DO 7.500 EVRA: Prosek PLATA značajno DIŽU 2 GRADA

Ovo potvrđuje činjenica da čak 90% IT firmi nije otpustilo nijednog radnika tokom najgoreg dela pandemije, a domaća IT industrija zabeležila je rast i u 2020. godini

Objavljeno: 03.03.2022. 21:28h

IT sektor u Srbiji postao je jedan od najvažnijih, najbrže rastućih i sektor sa može se reći najvećim potencijalom. Vrednost IT usluga konstantno raste, kao i broj zaposlenih, što dovodi do sve većih plata IT stručnjaka, a oni koji se odluče da steknu odgovarajuću ekspertizu ne čekaju ni dana na posao u struci.

Prema analizama, programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra na mesečnom nivou, a prosečna plata zaposlenih u IT sektoru je čak 3 puta veća od prosečne zarade u dugim sektorima.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

To je zbog toga što je, prema zvaničnim podacima sa sajta HelloWorld.rs, potražnja za IT kandidatima porasla čak 65% u 2021.

IT tržište u Srbiji je tokom prethodne godine dostiglo rekordnih 700.000.000 evra, a izvoz IT usluga čak 1,7 milijardi evra, sa jakim potencijalom za budući rast. Programeri, ali i svi ostali zaposleni u IT sektoru, zvanično su najmanje osetili posledice epidemije koronavirusa.

Ovo potvrđuje činjenica da čak 90% IT firmi nije otpustilo nijednog radnika tokom najgoreg dela pandemije, a domaća IT industrija zabeležila je rast i u 2020. godini.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Najviše IT kadrova je u Beogradu i Novom Sadu, prednjače i NIš, Kragujevac, Subotica. U velikim gradovima veći je i prosek plata, a imajući u vidu da je upravo u njima i skoncentrisan najveći broj IT kompanija kako stranih, tako i startapova.

U sektoru informacionih tehnologija Poljska je najkonkurentnija od 23 zemlje Srednje i Istočne Evrope, a Srbija je zauzela sedmo mesto, pokazuje istraživanje o budućnosti IT sektora u “Evropi u nastajanju”.

Istraživanje koje je sproveo londonski informativni portal Emerdžing Jurop (Emerging Europe) pokazalo je da među 23 zemlje regiona, Srbija i Mađarska bolje stoje od Poljske kada je reč o talentima, a da Estonija, Litvanija, Češka, Slovenija i Letonija imaju bolje poslovno okruženje za IT sektor.

(Espreso / Blic)