bolest, bezobrazluk ili posledica nemaštine?
O DŽEPAROŠIMA MISLIMO SVE NAJGORE, A DA LI SU ONI DOBRI PSIHOLOZI? Stručnjak je dao ODGOVOR na ovo pitanje!
Da li je džeparenje bolest ili posledica nemaštine...
Džeparoši haraju svugde gde je velika cirkulacija ljudi. Kradu torbe, novčanike, novac, dokumenta - sve čega se dočepaju. Ima ih u gradskom prevozu, na pijacama, u tržnim centrima, čak i na grobljima.
Dobro su organizovani i rade u grupama, tako da dok vas neko iz ekipe usmeri da okrenete glavu na jednu drugu stranu, ostali ''odrade posao''.
Zbog njihove umešnosti, nameće se pitanje da li su džeparoši dobri psiholozi.
-Džeparoši su najčešće osobe koje su podučene ili tokom obavljanja ovih radnji stiču iskustvo da gotovo neprimetno oštete žrtvu. Koliko su u obavljanju ove kriminalne radnje vešti, govori činjenica da ljudi obično ni ne primate da su opljačkani dok ne posegnu za svojim novčanikom - kaže za portal Informer Jelena Popatić, psiholog Klinike ''Laza Lazarević''.
Da li svako može da bude džeparoš, kakav je njihov psihološki profil i da li potiču iz kriminogene sredine?
-Ne može svako da bude džeparoš. Pre svega, to su osobe kojima nedostaje moral, centrirane su na sopstvene potrebe, bez savesti, orijentisane na lako i brzo pribavljanje materijalnih sredstava, nemaju sposobnost empatije. Oni često potiču iz sredina u kojima se ova, kao i mnoge druge kriminogene aktivnosti, prihvataju kao dozvoljene ili poželjne radnje. Rano počinju da ih obavljanju, najčešće kao maloletnici, koji su podsticani od strane sredine u kojoj žive ili čak i organizovani od strane odraslih lica iz neposrednog okruženja.
Najčešće je reč o osobama koje potiču iz sredina niskog edukativnog nivoa, karakteriše ih vaspitna zapuštenost, nedovoljno razvijeno shvatanje i prihvatanje socijalnih normni i pravila ponašanja.
Da li je džeparenje bolest ili posledica nemaštine?
-Džeparenje nije ni bolest, ni stvar nemaštine. Kada je bolest u pitanju, niko od nje ne profitira u materijalnom smislu. S druge strane, osobe niskog obrazovnog nivoa pronalaze poslove u skladu sa svojim obrazovnim sposobnostima.
Na pitanje da li ova pojava može da se suzbije, psiholog za Informer.rs odgovara:
- Sigurno da može i suzbija se pre svega radom organa unutrašnjih poslova.
(Espreso / Informer)