poslušajte
PSIHOLOG OTKRIVA TAJNU DOBRE VEZE! Ključ je u 1 STVARI, primenite je u svom odnosu
Tokom komunikacije nemojte samo kritikovati partnera već se potrudite da kažete i čime ste zadovoljni
Komunikacija između partnera je vrlo važna da bi zajednički život ili brak bio srećan, uspešan i bez nepotrebnog stresa. U svakom procesu komunikacije mora da postoji pošiljalac poruke i primalac poruke pri čemu se podrazumeva uzajamno slušanje i pričanje.
U komunikaciji između partnera veoma je važno da oba partnera imaju podjednaka prava da kroz razgovor ispolje sopstvene misli i osećanja. Pored toga, saosećanje igra važnu ulogu i podrazumeva razumevanje partnerovog emocionalnog stanja jer partneru nekad potreban samo osećaj da ima razumevanje drugog partnera i nekog na koga uvek može da se osloni.
- Nedostatak komunikacije između partnera najčešći je uzrok problema u vezi. Ukoliko ne razgovarate s partnerom, ne očekujte ni da će se razviti neki poseban osećaj bliskosti i ljubavi. Dakle, parovi koji nemaju kvalitetnu komunikaciju nisu srećni jer je komunikacija jako važna za zdrav odnos, a posebno u emotivnom odnosu između dvoje ljudi - kaže Jelena Janić, psiholog, sa kojom iz udobnosti svoga doma možete brzo i lako da zakažete razgovor preko GDC platforme ili putem aplikacije GDC Visit me.
Jako je važna i neverbalna komunikacija
Interesantno je napomenuti da je u procesu komunikacije između partnera pored verbalne jako važna i neverbalna komunikacija, gestikulacija, udaljenost, dodir, kontakt očima i tišina. Kada govorimo o neverbalnoj komunikaciji, tokom komunikacije, partneri bi trebalo da obrate pažnju na kodove koje šalju neverbalnom komunikacijom kako slučajno ne bi poslali pogrešnu poruku neverbalnim porukama.
- To znači da gestikulacija, udaljenost, dodir, kontakt očima i tišina moraju biti usklađeni sa verbalnim porukama jer upravo neverbalni kodovi partneru prenose poruku koju će partner svakako prepoznati u komunikaciji - objašnjava dalje psiholog.
Takođe, samo potpuna pažnja ali i veština slušanja su ključne za dobru komunikaciju te je zbog toga potrebno potpuno se usredsrediti na partnerovo izlaganje. Prirodno je da nikome nije prijatno da komunicira sa osobom koja ne sluša i ne uvažava tuđe mišljenje tako da što bolje naučite da slušate svog partnera to će partner više voleti da komunicira sa vama.
- Ukoliko, ipak, dođe do svađe, pažljivo saslušajte partnera i onda smireno, koliko je to moguće, odgovorite. Ali ako ste isuviše ljuti, radije recite partneru da ćete razmisliti o onome što vam je rekao, prespavati i tek sutra odgovoriti - kaže Jelena Janić.
Nemojte samo da kritikujete, već kažite i čime ste zadovoljni
Tokom komunikacije nemojte samo kritikovati partnera već se potrudite da kažete i čime ste zadovoljni jer će jedino na taj način komunikacija biti kvalitetna. Takođe, nastojte da prilikom razgovora s partnerom ne pričate samo o sebi i nemojte ubeđivati partnera da ste samo vi uvek u pravu. - Ovde bi trebalo bi obratiti pažnju i na razne oblike manipulacije tokom komunikacije, na primer, oblik manipulacije koji se na engleskom jeziku naziva gaslighting pri čemu partner sa namerom da se oseti nadmoćnim čini da drugi partner, u ovom slučaju žrtva, počne da sumnja u svoje pamćenje i opažanje pri čemu se iskrivljuje njegova/njena percepcija stvarnosti jer ga partner ubeđuje u to. Ovu tehniku obično primenjuju nasilni partneri.
Na kraju, pored ljubavi i poverenja, komunikacija je jedan od najvažnijih faktora za uspešnu i zdravu vezu. Ako među partnerima nema dobre komunikacije, to vodi do nedostatka poverenja, do stresa, nesporazuma i bespotrebnih svađa. Sa druge strane, dobra komunikacija može da pomogne da rešite probleme u vezi i da vaš odnos sa partnerom postane čvrst i stabilan.
(Espreso/Blic)