Jabuke, Foto: Profimedia

OTKRIVAMO

EVO ZAŠTO NE SMETE JESTI JABUKU POSLE 18 SATI: Saznanje će vas potpuno ODBITI OD NJE!

Jabuka je izvor antioksidanata, vitamina, minerala, vlakana i drugih korisnih sastojaka.

Objavljeno: 23.02.2022. 10:21h > 15:33h

Prirodne kiseline u voću utiču na lučenje želudačne kiseline i izazivaju nelagodu.

Jabuka je izvor antioksidanata, vitamina, minerala, vlakana i drugih korisnih sastojaka. Sigurno nećete pogrešiti ako odlučite da započnete dan s jabukom. Međutim, u koje doba dana je najbolje jesti jabuku?

Toliko je različitih sorti i ukusa da je gotovo nemoguće da vam dosade. Međutim, jeste li čuli da nije dobro jesti jabuke nakon 18 sati ili bilo koje drugo voće, zapravo?

Zašto treba izbegavati jabuke predveče ?

Prirodne kiseline u voću utiču na lučenje želudačne kiseline i izazivaju nelagodu, prenosi The Sun. One takođe mogu biti uzrok probavnih problema, koji će vam pokvariti san. Najbolje vreme za jabuku bi stoga trebalo biti ujutro. Međutim, ta informacija nije potkrepljena studijom i, kako su napisali na healthline.com o najboljem vremenu za jedenje voća, ovde stvarno nema logike.

Neki izvori takođe navode da hrana bogata šećerom, uključujući voće, uzrokuje porast šećera u krvi i to bi trebalo pokrenuti probavni sistem. Svaka hrana koja sadrži ugljene hidrate uzrokuje privremeni porast šećera u krvi. No, probavni sistem je uvek spreman za rad – u trenutku kada vam hrana dotakne jezik, bez obzira na doba dana, pišu na spomenutoj stranici.

Šta se dešava nakon 14 sati ?

Čini se da ovo pravilo proizlazi iz 17-dnevne dijete. Čak i u ovom slučaju, povezano je sa šećerom u krvi. Voće, ili bilo koja druga hrana koja sadrži ugljene hidrate, podiže nivo šećera u krvi. Ako se tome prepustite kasnije tokom dana, telo nije u stanju da stabilizuje šećer u krvi pre odlaska u krevet, što dovodi do debljanja. No, ni u ovom slučaju nema dovoljno dokaza koji bi potvrdili da se šećer u krvi nakon 14 sati zbog određenih namirnica podiže znatno više nego inače.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Takođe nema dokaza da bi se voće u kome uživate u popodnevnim satima negativno odrazilo na kilažu. Naravno, govorimo o umerenom konzumiranju uz pretpostavku da se i vi zdravo hranite. Mnogi činioci određuju da li će se energija iz hrane koristiti kako treba ili će se pohraniti u obliku masti, ali izbegavanje voća nakon određenog sata nije jedan od njih, piše City Magazine.

Korist za zdravlje

Jabuke imaju brojne prednosti koje mogu doprineti dugotrajnoj snazi. One su bogate važnim hranljivim sastojcima, uključujući vlakna, vitamine, minerale i antioksidante. Tačnije, vitamin C deluje kao antioksidans, neutrališući štetna jedinjenja poznata kao slobodni radikali i štiti od bolesti. Jabuke su takođe odličan izvor antioksidanata poput kvercetina, kofeinske kiseline i epikatehina. Neke studije takođe pokazuju da konzumiranje jabuka može da smanji rizik od nekoliko hroničnih bolesti, uključujući bolesti srca, a čak može da pomogne u prevenciji raka.

Uz sve ovo, pokazalo se da jabuke pomažu da se osećate sito, smanjite unos kalorija i povećate gubitak kilograma zbog sadržaja vlakana. Studije na ljudima, životinjama i u laboratorijama pokazale su da unos više voća može da bude povezan sa povećanom mineralnom gustinom kostiju i smanjenim rizikom od osteoporoze. Pored toga, neka istraživanja sugerišu da konzumacija jabuka može da pomogne u smanjenju oksidativnog stresa, sprečavanju opadanja mentalnih performansi i usporavanju znakova starenja. Povećan unos jabuka može da bude povezan sa manjim rizikom od astme i dijabetesa.

Mogući nedostaci

Svakodnevno konzumiranje jabuka nije štetno po vaše zdravlje. Međutim, ako ih jedete previše, može se pojaviti nekoliko neželjenih efekata. Konkretno, to može da izazove simptome kao što su nadimanje i bolovi u stomaku. Kao i ostalo voće, i jabuka ima puno ugljenih hidrata u svakoj porciji. Iako ovo nije problem za većinu ljudi, oni koji su na dijeti sa niskim sadržajem ugljenih hidrata ili se vode keto dijetom, možda će morati da smanje unos.

Istina je – voće je dobro u bilo koje doba dana.

Umereno, naravno. Stoga, ako nemate specifičnih problema s varenjem i ako nema drugih ograničenja, jabuku verovatno možete priuštiti u svakom trenutku. Inače, kao što znate, ako imate bilo kakvih problema s nečim, uvek se obratite stručnjaku.

(Espreso)