Dr Snežana Đorđević, Foto: Printscreen/Pink

obratite pažnju

"KADA JE DETE POZITIVNO NA KORONU, PRESUDNO JE UTVRDITI O KOM SOJU SE RADI" Doktorka Snežana o vakcinaciji mališana

Kada je u pitanju simptomatologija, doktorka objašnjava da nema pravila ko će imati jaču ili blažu kliničku sliku

Objavljeno: 18.02.2022. 09:16h

Pedijatar dr Snežana Đorđević objašnjava da kada dobijemo nalog da je dete pozitivno na koronu, moramo utvrditi o kom soju i kakvoj kliničkoj slici se radi, jer je to presudno.

Ona objašnjava da se pri pregledu utvrđuje o čemu se radi, a najčešće se dešava da u nesrećnim slučajevima, roditelji budu ti, koji su zarazu preneli, a koji, sa druge strane nisu vakcinisani.

- Više roditelji prenose virus deci, nego obrnuto - priča doktorka.

- Postoji i dilema, kada dete nakon 20 dana ponovo ima kovid. Nama je i dalje nepoznanica, da li se ponovo zarazilo, ili kovid nije ni prestajao - kaže Đorđević.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Espreso
FOTO: Espreso
FOTO: Espreso
FOTO: Espreso

Govoreći o deci kao prenosiocima, Đoršević napominje da su tinejdžeri, odnosno, srednjoškolci najčešći prenosioci.

- Ako je dete samo, i online prati nastavu, znamo da to neće biti produktivno, jer će u drugoj ruci imati telefon, ali ukoliko je u prisustvu odraslog, znamo da će pratiti, što je opet ne držanje te neke prave distance - rekla je Đorđević.

Kada je u pitanju simptomatologija, doktorka objašnjava da nema pravila ko će imati jaču ili blažu kliničku sliku.

Kako navodi, što je virulentnost jača, to može pospešiti lošiju kliničku sliku, međutim, u obzir treba uzeti i porodičnu genezu.

- Imala sam nedavno poroducu sa troje dece, sva deca su bila inficirana. Najmlađe dete je imalo 6 meseci, dete od 6, i dete od 9 godina. Roditelji su bili nevakcinisani, a neko od njih dvoje je virus i doneo u kuću - priseća se Đorđević.

Kada je u pitanju vakcinacija dece, doktorka kaže da je taj broj izuzetno mali, a kao najveći problem, navodi to što se roditelji nisu vakcinisani.

(Espreso / Pink)