Ilustracija, Foto: Profimedia / Google Earth

Zakon o dobrobiti životinja

SA OPASNIM PSIMA NEMA ŠALE: Za NESAVESNOG vlasnika KAZNA i do 50.000 dinara! OVO morate ZNATI! (VIDEO)

Zakonom o dobrobiti životinja (''Službeni glasnik RS' br. 41/09) koji je usvojen 2009. godine nije zabranjeno držanje opasnih pasa kao kućnih ljubimaca, uz poštovanje propisanog načina držanja, obeležavanja i vakcinacije

Objavljeno: 11.02.2022. 14:23h

Vest da je vlasnički pas rase staford nedavno napao slepog čoveka koji je bio sa svojim psom rase belgijski ovčar, na Zvezdari u Beogradu, uznemirila je javnost.

Samo pukom srećom niko nije stradao, ali je, nažalost, teže povrede zadobio belgijski ovčar.

Napadom na slepog čoveka i njegovog psa čuvara staford se nije zaustavio, pa je njegova sledeća meta bila nesrećna žena.

Ni tu se nije zaustavio, te je, prema rečima očevidaca, trčao pravo ka parku, u kom je u tom trenutku bilo oko 20 mališana.

Zahvaljujući hrabrom potezu policajca koji je u poslednji čas uhvatio psa, ova jeziva drama na Zvezdari imala je koliko-toliko srećan epilog.

U međuvremenu, stigli su i radnici Zoohigijene, na kojima je bilo da pronađu vlasnika razularenog psa.

Kolika novčana kazna mu preti i kakve su uopšte zakonske obaveze vlasnika životinja?

NAČIN DRŽANJA OPASNIH PASA

Pod opasnim psom se, u skladu sa Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu (''Službeni glasnik RS' br. 65/10) smatra bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je bez očiglednog povoda napala čoveka ili drugog psa i nanela mu telesne povrede ili smrt, jedinka koja je uzgajana, odnosno dresirana za borbe pasa ili nađena u organizovanoj borbi sa drugim psom, jedinka namenjena za čuvanje imovine ili kao telesni čuvar, rase pit bul terijer ili mešanac te rase, koji ne potiče iz kontrolisanog uzgoja, kao i rase bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer ili mešanac tih rasa.

Obaveze vlasnika

Zakonom o dobrobiti životinja (''Službeni glasnik RS' br. 41/09) koji je usvojen 2009. godine nije zabranjeno držanje opasnih pasa kao kućnih ljubimaca, uz poštovanje propisanog načina držanja, obeležavanja i vakcinacije.

Način držanja:

Način njihovog držanja mora da bude takav da ne izaziva bol, patnju, strah i stres. Ako se psi ne drže u stanu, onda im se mora obezbediti odgovarajući smeštajni prostor, kao što je boks ili kućica, kako bi se mogli zaštititi od loših vremenskih prilika. Važno je napomenuti da se psi ne smeju stalno držati vezani na lancu, već se eventulano mogu držati vezani na produženu vodilicu, koja im pruža više prostora za kretanje, a time i iluziju slobodnog držanja.

Pored gore navedenog, Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu propisano je i da vlasnik opasnog psa mora psa da drži u prostoru, odnosno objektu koji je odgovarajuće veličine i iz koga pas ne može da pobegne. Na ulazu u taj prostor, odnosno objekat mora da bude vidljivo istaknuto upozorenje: „OPASAN PAS”, a sam ulaz u prostor ili objekat se mora držati pod ključem.

Obeležavanje i vakcinacija: U skladu sa Zakonom o veterinarstvu (''Službeni glasnik RS' br.91/2005 i 30/2010), obavezno je obeležiti kućne ljubimce mikročipom i naravno, svake godine vakcinisati protiv besnila.

Način izvođenja pasa: Zakonom o dobrobiti životinja je propisano da je vlasnik, odnosno držalac kućnih ljubimaca dužan da pravilnim držanjem i drugim merama i sredstvima spreči da kućni ljubimci ugroze ljude i okolinu. To podrazumeva da se životinje ne drže i ne šetaju bez nadzora po ulicama i parkovima. Pored toga, Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu propisano je da ove pse mogu šetati samo punoletna lica i to sa zaštitnom korpom i na kaišu i to u skladu sa posebnim propisima. Međutim kada je u pitanju šetanje životinja po javnim površinama, vlasnici se moraju pridržavati i odluke o načinu držanja i izvođenja kućnih ljubimaca na javne površine, a koju donose organi lokalne samouprave.

Obuka: U skladu sa Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu, vlasnik koji drži opasnog psa mora, zajedno sa psom, da prođe obuku po programu kinološkog saveza, uz proveru stepena socijalizacije psa koju obavljaju lica koja su osposobljena za tu vrstu poslova, a koja se vrši posle sprovedene obuke, u skladu sa programom kinološkog saveza.

FOTO: Profimedia
FOTO: Ap
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Kontrola sprovođenja i kaznene odredbe

Način držanja pasa kao kućnih ljubimaca, bilo da su oni opasni ili ne regulisan je na republičkom i lokalnom nivou.

Republički nivo: način držanja kućnih ljubimaca je propisan Zakonom o dobrobiti životinja, a držanje opasnih pasa i Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu. U skladu sa tim, inspekcijski nadzor nad sprovođenjem Zakona o dobrobiti životinja i propisa donetih na osnovu njega vrši Ministarstvo preko veterinarskih inspektora.U slučaju nepoštovanja Zakona i propisa donetih na osnovu njega u pogledu načina držanja i postupanja sa životinjama, jasno su zakonom precizirane kazne, pa se tako, nesavesni vlasnik može kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara ako na nepropisan način i suprotno odredbama Zakona o dobrobiti životinja drži psa koji može predstavljati opasnost po okolinu.

Organi lokalne samouprave: Organi lokalne samouprave svojim odlukama propisuju način držanja životinja na svojoj teritoriji, mesta i prostore u kojima se mogu držati kućni ljubimci, kao i mesto i način izvođenja kućnih ljubimaca na površine javne namene i površine u javnom korišćenju. U skladu sa tim, komunalna inspekcija je nadležna za vršenje nadzora nad sprovođenjem odluka organa lokalne samouprave i ona je ta koja nalaže mere i propisuje odgovarajuće sankcije za nesavesnog vlasnika. Pored komunalne inspekcije i komunlana policija obavlja komunalno-policijske i druge poslove na održavanju komunalnog reda uređenog ovim odlukama, kao i kontrolu primene odluke u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i drugim propisima, vrši komunalna policija. U slučaju nepoštovanja odredbi odluka organa lokalne samouprave, jasno su odlukama i precizirane kazne, pa se tako neodgovorni vlasnik može novčano kazniti za učinjeni prekršaj.

- Vlasnik koji drži opasnog psa koji je više od jednog puta bez očiglednog povoda napao čoveka i naneo mu telesne povrede ili drugog psa i naneo mu teške telesne povrede ili smrt mora da obezbedi kastraciju/sterilizaciju psa, u roku od 14 dana od dana upisa podatka da je taj pas opasan u Registar pasa i u potvrdu za pse i mačke, kao i da o tome, kao dokaz, nadležnom veterinarskom inspektoru dostavi fotokopiju računa za obavljenu kastraciju/sterilizaciju, navodi se u članu 9. Pravilnika o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

- Opasnog psa može da drži samo punoletno lice koje nije kažnjavano, odnosno protiv koga nije pokrenut postupak zbog kaznenih dela protiv života i tela, imovine, javnog reda i mira, kao i kaznenih dela zloupotrebe opojnih droga, ubijanja i zlostavljanja životinja, odnosno drugih dela iz oblasti dobrobiti životinja i drugih kaznenih dela koja u sebi sadrže elemente nasilja, navodi se u članu 11. Pravilnika o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

Lav sejao strah na području budvanske opštine

Podsetimo, još jedna vest nedavno je uznemirila javnost Crne Gore. Mladunče lava,sobodno je šetalo na području budvanske opštine, a u potragu su se uključili policija i građani, kao i Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore.

Opsežna i iscrpljujuća potraga danima je trajala, a nakon informacije da je lav pronađen, stanovništvo Crne Gore je odahnulo.

Mladunče je pronađeno u staroj kući na putu ka naselju Krapina, a kako je hvatanje izgledalo pogledajte ovde:

Slučaj odbeglog lava pokrenuo je lavinu pitanja koja se odnose i na krijumčarenje divljih životinja na Balkanu.

Crna Gora nije jedina zemlja na svetu koja vodi bitku sa ovom globalnom pojavom, ali poslednjih godina ima velikih problema sa krijumčarenjem egzotičnih životinja.

U ovoj zemlji nije retkost videti ili čuti da pojedinci drže egzotične životinje kao kućne ljubimce.

(Espreso)