obratite pažnju
SNEŽANA PANTIĆ NIJE USPELA DA POBEDI OPAKU BOLEST: 3 promene na koži mogu biti ključne, obratite pažnju
Rak dojke prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” odnosi više od 1.600 života godišnje
Što se rak ranije otkrije, to bolje, tako da je važno redovno proveravati grudi na bilo kakve abnormalnosti. Njihova redovna provera će vam pomoći da razumete šta je normalno za vaše telo.
Redovnim pregledom grudi moći ćete brzo da primetite sve promene na grudima.
- Rano otkrivanje raka dojke poboljšava vaše šanse za potpuni oporavak. Rak dojk ima nekoliko različitih simptoma, od kojih je prvi obično kvržica. Međutim, to nije uvek slučaj.
Tri zabrinjavajuća znaka kože o kojima morate da povedete računa su:
1. Zadebljanje kože
Jedan od prvih znakova raka dojke područje zadebljanog tkiva dojke. Stručnjaci kažu da će koža biti čvrsta ili gumena, a mogu se pojaviti i kvržice u predelu na kome je koža zadebljala. Normalno tkivo dojke varira u konzistenciji za različite žene i može se promeniti tokom vašeg menstrualnog ciklusa.
2. Udubljenja na koži grudi
Ovo je još još jedan znak raka dojke. Ako je udubljenje uzrokovano rakom dojke, onda bi moglo da bude toplo i može da nabubri. Dojka takođe može biti osetljiva, a možda ćete osetiti i bol u ovoj oblasti.
3. Osip
Poslednji kožni simptom raka dojke je osip na ili oko bradavice. Ovo će obično biti osip koji je crven ili ljuskav i ponekad može izgledati slično ekcemu. Osip takođe može da proizvede svrab, zbog čega se ponekad može zameniti sa ekcemom.
Ako primetite bilo koji, od ova tri znaka, neophodno je da posetite lekara opšte prakse.
Kada je reč o standardnim simptoma onu uključuju
Oticanje cele ili dela dojke
Bol u grudima ili bradavicama
Povlačenje bradavice (okretanje ka unutra)
Iscedak iz bradavice (izuzev majčinog mleka)
Otečene limfne čvorove ispod ruke ili blizu ključne kosti (ponekad to može biti znak širenja raka dojke čak i pre nego što je prvobitni tumor u dojci dovoljno velik da se oseti)
Mnogi od ovih simptoma takođe mogu biti uzrokovani benignim (nekanceroznim) stanjima dojke. Ipak, važno je da iskusan zdravstveni radnik proveri svaku novu masu dojke, kvržicu ili drugu promenu kako bi se uzrok mogao pronaći i lečiti, ako je potrebno.
Mlade žene bez simptoma trebalo bi da se podvrgnu svake godine ultrazvučnom pregledu grudi, a prvu mamografiju bi trebalo da zakažu već oko 40. rođendana. U slučaju pozitivne porodične istorije, savet je da mamografiju zakažete i ranije.
Veliku nadu kada je izlečenje u pitanju, daje novi lek, koji će se, nadamo se naći i na našem tržištu. Pembrolizumab smanjuje rizik od povratka ili širenja tumora za 37 odsto, a već je odobren u SAD.
(Espreso / Najžena)