Ilustracija, Foto: Printscreen

BUDITE OPREZNI

JEDETE I SARDINU I TUNJEVINU? Jedna od njh MOŽE DA VAS OTRUJE!

Sardina ili tunjevina? Evo šta je zdravije!

Objavljeno: 04.02.2022. 14:42h > 14:44h

Riba je izuzetno zdrava namirnica, pre svega zbog velikog procenta proteina ali i omega-3 masnih kiselina.

Međutim, nisu sve vrste ribe jednako zdrave, pa treba biti oprezan u pogledu učestalosti njihovog korišćenja u ishrani.

Nutricionisti kažu da je sardina najbolja konzervisana riba i da s njom ne možemo da pogrešimo. U 100 grama sardine ima čak 25 grama proteina, važnog gradivnog materijala za mišiće i lepu kožu, kao i EPA i DHA, masnih kiselina koje blagotvorno deluju na upale. Zahvaljujući velikoj količini kalcijuma, ove sitne ribe su od izuzetnog značaja za zdrave i čvrste kosti, pa se preporučuju svima koji pate od osteoporoze.

FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Tunjevina ima sličan procenat proteina, ali manje holesterola od sardine. Ipak, nivo kalcijuma je drastično niži, a nutricionisti su izuzetno zabrinuti zbog količine žive koja se u tuni može naći. U nekim kompanijama u svetu počeli su čak da vrše proveru procenta žive pre nego što upakuju tunjevinu u konzerve, ali je to još uvek retkost.

Upravo ovaj štetan sastojak je razlog što mnogi stručnjaci za ishranu presuđuju u korist sardine kad god se postavi pitanje koja je riba zdravija. Nije osnov samo područje na kojem se riba lovi, mada je dobro proveriti poreklo sadržaja konzerve kad god je to moguće. Najzagađenija je tuna ulovljena u Severnoj Americi i Evropi , a najmanje ona iz Severozapadnog i Jugozapadnog Pacifika.

Ipak, suština leži u mestu ribe u lancu ishrane - sitnija riba se hrani samo planktonima, pa je zdravija za ljudsku ishranu. Krupna duže akumulira nezdrave sastojke. Ako vam se čini da je krupnija - tuna - ukusnija, probajte da sardinu poprskate sa malo limunovog soka i pospete peršunom, sigurni smo da ćete promeniti mišljenje.

Na kraju, vodite računa i o količinama. Nutricionisti preporučuju maksimalno dve konzerve tunjevine nedeljno, dok kod sardine nema ograničenja u tom pogledu. Međutim, zbog količine soli u sardinama, obavezno ih služite uz neslane namirnice.

A da li znate koje vrste ribe su najzdravije?

FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/Youtube/Jelajelena Petrovic
FOTO: Printscreen/Youtube/ Tonchy Shultz
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/Youtube/Marko Radulovic
FOTO: Printscreen/Youtube/ Lako je kuvati
FOTO: Printscreen/Youtube/ The Best Recipes Narkonia
FOTO: Printscreen/Youtube/ Serpica Recepti

1. Atlantski losos: Kažu da omega 3 masne kiseline koje se nalaze u crvenom mesu ove ribe mogu da utiču na biološki sat čoveka, što znači da može da uspori naše starenje.

2. Zubatica: Ova plava riba se smatra izuzetno korisnom za čoveka jer sadrži obilje fosfora, kalijuma, kalcijuma, natrijuma i gvožđa.

3. Atlantska haringa: Ova riba se smatra masnijom ribom, ali omega 3 masne kiseline koje sadrži, od velike su koristi za kardiovaskularni sistem čoveka.

4. Jezerska zlatovčica je riba koja živi u slatkim vodama. Njeno meso je masno skoro kao meso lososa, ali se ne suši kada se termički obradi.

5. Girice - Inćuni ili sardele, su vrsta ribe koja ima toliko proteina da može da parira bilo kojem mesu. S druge strane njene kalorijske vrednosti su male. Bogata je vitaminima i mineralima koji su potrebni čoveku da bi normalno funkcionisao.

6. Skuša - ova riba je savršena za svaku dijetu jer sadrži malo kalorija a monogo vitamina i minerala neophodnih za ljudski organizam.

7. Pastrmka - Ako samo jednom nedeljno budete jeli pastrmku možete sniziti holesterol, ojačati krvne sudove i nerve i izbeći probleme sa pamćenjem u starosti.

8. Sardina - Ova mala riba se dobro apsorbuje u ljudskom organizmu i odličan je izvor proteina. Sardina sadrži čitav kompleks vitamina (A, B12, B6, D) iriblje ulje, koje snižava holesterol.

9. Tuna - ova riba je puna omega 3 i omega 6 masnih kiselina što je svrstava u jednu od najkorisnijih riba.

Nikad ne štedite na kvalitetu ribe. Ako hoćete da obradujete sebe i svoju porodicu ribljim obrokom, izaberite pametno, jer nije svaka riba zdrava. Postoje one koje se masovno proizvode i pune su otrovne žive.

(Espreso)