Zimske olimpijske igre u Pekingu
UPRKOS BOJKOTU - KREĆU ČAROLIJE NA LEDU I SNEGU: Dvoje Srba u Pekingu, Kinezi spremili SPEKTAKL za ISTORIJSKE IGRE!
Peking je najveći, ali i prvi grad domaćin i Letnjih i Zimskih olimpijskih igara
Došlo je vreme na dugo čekani početak Zimskih olimpijskih igara 2022. godine u Pekingu, 24. po redu.
Samo pola godine nakon Letnjih olimpijskih igara u Tokiju, odloženih zbog pandemije koronavirusa, sve je spremno za najveću sportsku smotru zimskih sportova koja će trajati od 4. do 20. februara.
Peking će tako postati najveći grad domaćin ZOI, ali i prvi grad domaćin i Letnjih i Zimskih olimpijskih igara, 14 godina nakon LOI 2008.
Ipak, sve prate brojne kontroverze. Kinezi su dobili domaćinstvo sa samo četiri glasa više od kazahstanskog Almatija. Ali, zbog brojnih optužbi za kršenje ljudskih prava u Kini, neke države su stupile u diplomatski bojkot i u Peking poslale samo takmičare, ali ne i zvaničnike.
Ceremonija otvaranja je zakazana za 12.30 po srednjoevropskom vremenu u petak na velelepnom stadionu "Ptičje gnezdo", mada su prva takmičenja, u karlingu, počela još dva dana ranije, 2. februara.
Iako se zvanično vode kao Igre u Pekingu, biće održane u još dve zone u Kini - u Jankingu i Žangđiakuu.
Sportovi na ledu će biti održani u kineskoj prestonici, kao i takmičenja u snoubourd big eru i fristajl skijanju, za muškarce i žene. Ceremonije otvaranja i zatvaranja su takođe rezervisane za Peking.
Janking, planinsko predgrađe Pekinga, udaljeno oko 75 kilometara od gradskog centra, biće domaćin alpskog skijanja, boba, skeletona i ludža (sankanje). Uz to, ovde je lokacija Olimpijskog sela u kom će svi sportisti biti smešteni tokom Igara.
Žangđiaku je oko 180 kilometara od Pekinga i ugostiće većinu skijaških i snoubord takmičenja - fristajl, kros-kantri, ski skokovi, nordijska kombinacija i biatlon.
Ukupno će biti podeljeno 109 medalja u 15 ustaljenih zimskih sportova: alpsko skijanje, biatlon, bob, brzo klizanje, brzo klizanje na kratkim stazama, karling, kros-kantri, ludž, nordijska kombinacija, skeleton, ski skokovi, snoubord, umetničko klizanje, fristajl skijanje i hokej.
Ali tu je i šest novih disciplina: muški i ženski big-er (fristajl skijanje), mešoviti timski snoubord kros, mešoviti timski erijal (vrsta fristajl skijanja), mešovita štafeta u brzom klizanju na kratke staze, mešoviti timski ski skokovi i ženski monobob.
Skoro 3.000 sportista iz 91 zemlje će nastupiti na ZOI, a među njima Nevena Ignjatović i Marko Vukićević - najmanji broj takmičara od svih zemalja u regionu.
Nevena će braniti boje Srbije u spustu, superveleslalomu i alpskoj kombinaciji. Prethodno je nastupila na tri Zimske olimpijske igre, a najbolji rezultat joj je 14. mesto u alpskoj kombinaciji u Pjongčangu 2018.
Ignjatović će svoj prvi nastup imati 11. februara u superveleslalomu u 4.00 časa. Nakon toga, u spustu će nastupiti 15. februara u istom terminu. Ova trka, takođe, počinje rano ujutro u 4.00 časova. Svoje učešće će završiti 17. februara u alpskoj kombinaciji - najpre u spustu u 3.30, a potom u slalomu u 7.00 časova po srednjoevropskom vremenu.
Marko će uzeti učešća u superveleslalomu i spustu, a nastupio je i na prethodne dve Igre. U Peking pak stiže rovit posle teške povrede doživljene prošle sezone.
Vukićević će već 6. februara rano ujutru u 4.00 časa po srednjoevropskom vremenu nastupiti u spustu. Drugo takmičenje, u superveleslalomu, imaće 8. februara u 4.00 časa.
Kada je u pitanju hokej na ledu, najbolji hokejaši koji nastupaju u severnoameričkom NHL-u je trebalo da nastupe nakon što su propustili Igre u Pjongčangu 2018. Međutim, liga je zabranila učešće igračima iz straha od pandemije koja je u jeku u Pekingu. Najbolji hokejaši današnjice su izrazili nezadovoljstvo što im uopšte nije ostavljen izbor...
Kao i u Tokiju letos, samo određeni broj gledalaca će moći da prisustvuje takmičenjima, a navijači van Kine neće moći da uđu u zemlju.
Iako je u Žangđiakuu palo malo snega, svuda je dopremljen veštački. Procenjeno je da je u tu svrhu potrošeno 228 miliona litara vode.
Maskota Igara je Bing Dven Dven, panda "ledenog odlea i srca od zlata", a slogan: "Zajedno za budućnost koju delimo".
U centru pažnje će biti sportisti koji će juriti rekorde, ali i neki krajnje zanimljivi učesnici.
Takva je Ajlin Gu koja će pokušati da donese medalje Kini u fristajl skijanju iako je rođena u SAD i otac joj je Amerikanac.
Devojka koja je ujedno foto-model je zaštitni znak Igara i njeni bilbordi su na svakom ćošku u Pekingu.
Glavni adut SAD-a je skijašica Mikaela Šifrin. Favorit je i u slalomu (zlato 2014), veleslalomu (zlato 2018) i alpskoj kombinaciji (srebro 2018).
Debitovaće Saudijska Arabija koju će predstavljati skijaš Favik Abdi.
Prema podacima kompanije za sportske podatke "Grejsnot" (Gracenote), predviđa se da će Norveška osvojiti najviše medalja u Kini – 45.
Njima se predviđaju 22 zlata, a najveći aduti su biatlonci i kros-kantri skijaši.
Na drugom mestu bi trebalo da budu Rusi, odnosno "Olimpijski komitet Rusije" kako će se zvanično voditi takmičari iz ove zemlje, a očekuje se da osvoje 32 medalje.
Iza njih su viđeni Nemačka sa 25, te SAD i Kanada sa po 22 odličja. Više od 20 medalja se predviđa još Švedskoj, Švajcarskoj i Holandiji.
Ali, to su samo predviđanja. Borbe na snegu i ledu će odlučiti najbolje!
A raspored i stanicu takmičenja i rezultate uvek možete da pogledate OVDE.
(Espreso/Nedeljko Đukić)