NAPRAVITE VEĆ DANAS
JEDNOSTAVAN NAPITAK IZ KUHINJE REŠAVA VAS VELIKOG PROBLEMA: Bićete zahvalni danima
Nadut stomak i gasovi često mogu da predstavljaju veliki problem, a evo kao da ga rešite lako i jeftino uz pomoć jednog napitka iz kuhinje
Nadutost i gasovi stvaraju bolove u stomaku i čine da se čovek oseća neprijatno, a evo kako da rešite ovaj problem na prirodan način, piše Lepa & srećna.
Rešenje se krije u jabukovom sirćetu koje u sebi sadrži dva ključna sastojka za zdravo varenje i rad creva – pektin i digestivne enzime.
Pektin je skrob koji podstiče rad dobrih bakterija u crevima i pomaže da se hrana pravilno razloži tokom varenja. Digestivni enzimi važni su za proizvednju stomačne kiseline koja takođe podstiče varenje.
Ako vam je stomak nadut i imate gasove pomešajte dve kašike jabukovog sirćeta u čaši vrele vode i pijte svakog dana. Stručnjacu ističu da jabukovo sirće može da reši nadutost i koja je uzrokovana trovanjem hrane, ali za svaki slučaj pre konzumiranja ovog prirodnog leka posavetujte se sa lekarom. Visok krvni pritisak ili hipertenzija je oboljenje koje pogađa ljude širom Srbije, ako se ne leči na vreme može da uništi zdravlje srca i uzrokuje srčani udar, piše Lepa & srećna.
Ovo voće se naročito preporučuje starijim ljudima koji češće imaju problem sa hipertenzijom, a najbolji lek je kombinovati borovnicu sa zdravom ishranom i laganom fizičkom aktivnosti. Dijabetes 1 i 2 imaju različit uticaj na zdravlje, ali su simptomi identični. Ovo oboljenje nije bezopasno i utiče na zdravlje srca, krvnih sudova, bubrega i očiju, a evo koji simptomi ukazuju da bolujete od dijabetesa, piše Lepa & srećna.
Evo nekoliko razloga zašto vam se to događa i nekoliko ideja kako to sprečiti
1. Jedete li naveče obilne obroke?
Gasovi se proizvode od pojedene hrane, a zajedno sa stresorima tog dana fermentacija u gastrointestinalnom traktu može biti pojačana. Ako je vaš najveći obrok večera, stvaraće se više gasova tokom noći, jer su vam potrebni sati da se hrana razgradi. Ovo je još gore ako jedete posle 19 ili 20 sati, a zatim idete spavati pre 23 sata.
2. Bakterije u crevima
- Veliki deo gasova dolazi od razgradnje hrane u crevima od strane bakterija i fermentacije što je normalan svakodnevni proces - kaže Libby Mills, registrovana dijetetičarka i glasnogovornica Akademije za ishranu i dijetetiku.
Trebali biste organizmu dati vremenski raspon od 4 do 6 sati da završi probavljanje svakog obroka koji ste pojeli. Kada odete na spavanje vaš metabolizam se automatski usporava, ali ako probava nije dovršena, proizvodit će više gasova.
Da biste ublažili ovu situaciju, možda ćete morati konzumirati dodatne probavne enzime i probiotike pre ili uz obroke. Aminokiseline takođe mogu pomoći, piše Healthguide.
3. Održavanje autonomnog živčanog sistema
Tokom normalne dnevne aktivnosti, vaše telo drži mišiće analnog sfinktera zatvorenim jer ste aktivniji.
- Noću, nakon posla ili škole, opušteniji ste i mišić sfinktera se opušta te je spreman za oslobađanje gasova nakupljenih tokom dana - kaže gastroenterolog Christine Lee. To može biti razlog zašto tokom večeri i noći češće puštate gasove.
4. Proučite hranu koju jedete
Mnoge vrste hrane i pića mogu uzrokovati povećanje proizvodnje gasova u probavnom sistemu. Hrana bogata vlaknima je fermentabilnija poput graha, mahunarki, nekog voća, luka i pržene hrane.
Gazirana pića i hrana koja sadrži laktozu, poput mlečnih proizvoda, kod nekih ljudi ima tendenciju povećanja gasova. Budite svesni koje namirnice najviše utiču na vas i smanjite ih ili izbegavajte, posebno kasno naveče.
5. Šećeri uzrokuju veći razvoj gasova
Hrana bogata određenim šećerima, kao što su ksilitol, sorbitol i dodatni šećeri, proizvodiće više gasova u organizmu.
6. Promenite vreme obroka
Trebali biste biti dosledni u vremenu kad jedete obroke, imati raspored kojeg biste se trebali držati nabolje što možete. Kasnije tokom dana jedite hranu s manje vlakana kako biste sprečili fermentaciju gasova. Prebrzo jedenje ili pijenje može dovesti do unosa više vazduha u probavni trakt, što podstiče veći razvoj gasova.
7. Pobrinite se da vežbate i pijete dovoljno vode
Vežba i hidratacija pomažu održati pokretljivost creva. To zaustavlja zatvor i povećanu proizvodnju gasa metana u crevima.
(Espreso)