Turska kafa, Foto: Printscreen/Youtube/ Secerko's Kitchen

OBRATITE PAŽNJU

AKO RADITE OVO U KUVANJU TURSKE KAFE, ŠTETITE ZDRAVLJU: Možete se čak i OTROVATI

Koliko puta vam se desilo da ujutru, dok se još niste baš sasvim razbudili, stavite vodu u džezvu ua kafu i onako pospano prosto zaboravite na nju?!

Objavljeno: 31.01.2022. 11:12h > 14:51h

Ne dešava se da nam sva vodi provri samo kada smo pospani dok željno čekamo taj prvi gutljaj spasonosnog napitaka za razbuđivanje. Često nam se to dogodi i kad se zapričamo sa prijateljivom koja nam je tek došla u kuću i počela da teatralno prepričava neku svoju avanturu. I dok smo trepnuli, voda u džezvi se troduplo smanjila!

I šta onda uglavnom radimo?

Zapravo u najvećem broju slučajeva samo dospemo novu vodu uostatak proključale i zakuvamo kafu.

Samo, to je veliko NE, sudeći prema nutricionistima.

Prema rečima stručnjaka ova navika nije dobra po naše zdravlje i trebalo bi je definitivno promenimo.

Kako kažu stručnjaci, duplim kuvanjem vode povećava arsen, nitriti i fluor, a čak i zdravi minerali postaju izuzetno štetni.

Prema istraživanjima da je upravo ovakva voda prilično toksična jer sadrži veliku količinu arsena i može zaista da dovede i do trovanja.

Nešto manji ali svejedno nezanemarivi problemi koji se mogu javiti dijabetes, problemi sa organima za varenje i sa kardiovaskularnim organima.

U čemu je zapravo stvar?

Kada voda predugo vri, odnosno kada je dugo izložena vrlo visokoj temperaturi, voda sadrži veliku količinu nitrita koji se pretvaraju u nitrozamine koji su u stvari kancerogeni.

Kako da rešimo ovaj problem?

Pa, vrlo lako, tako što nećemo biti lenji, već ćemo da prospremo preostalu vodu iz džezve, napunimo je novom svežom, stavimo na ringlu i ovog puta malo pažljivije motrimo na džezvu i vreme da zakuvamo kaficu!

A da li znate kako se pravi najbolja turska kafa?

FOTO: Printscreen/Youtube/Kruna VD
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Prvo i osnovno, za dobru tursku kafu potrebna je kvalitetna mešavina, i zato nemojte da štedite na njoj - pijete je iz zadovoljstva, a ne iz preke potrebe!

Drugo, malo ko zna da za tursku kafu na početku voda ne treba da proključa! U džezvi se voda zagreva do tik pred vrenje, pa se sklanja sa ringle.

Deo vode odliva se u šoljicu, a u ostatak se dodaje kafa (po jednu bogatu kašičicu za svaku šoljicu ili više ako su šolje veće ili volite veoma jaku kafu).

Promešajte da nema grudvica,pa vratite na vatru i kad naraste do ivice džezve ponovo sklonite sa vatre i dodajte vodu koju ste na početku odlili. Opet vratite na vruću ringlu i ostavite da provri.

Sklonite sa šporeta, sačekajte nekoliko sekundi i dodajte kašičicu hladne vode. Tada je kafa spremna za služenje!

Osnovne greške kod pripreme kafe:

- Previše mešanja ubija ukus;

- Ostavljanje da se nekoliko puta podigne do vrha džezve uništava penu i menja ukus kafe;

- Mešanje nakon što je kafa zakuvana, provrela i sklonjena sa ringle takođe će izmeniti ukus omiljenog jutarnjeg napitka;

- Ukoliko se kafa zaslađuje, šećer je najbolje dodati još dok je voda hladna u džezvi, pre dodavanja i zakuvavanja kafe.

Probajte i sami ćete se uveriti koliko je ukus drugačiji - bolji!

(Espreso)