Ilustracija, Foto: Profimedia

KO BI REKAO

STAVITE U ČIZMU OVU STVAR I ZAGREJAĆETE STOPALA: Možete je naći kod KINEZA ZA DŽABE!

Ako ovaj dodatak ubacite u vaše cipele, za vas nema zime

Objavljeno: 31.01.2022. 10:23h

Znate onu aluminijumsku zaštitu od sunca za šoferšajbnu koju možete da kupite kod Kineza sa 100 dinara? Ko bi rekao da baš u njoj leži rešenje našeg najvećeg zimskog problema - ledenih stopala.

Zaštita za stakla, koja je prekrivena aluminijumskom folijom, godinama je najbolji prijatelj planinra u zimskim mesecima. Sve što treba da uradite jeste da isečete parče koje savršeno odgovara vašoj obući, tako što ćete markerom ocrtati uložak za cipele i iseći parče koje ste nacrtali.

Sve što vam sada preostaje jeste da dobijeno parče folije ubacite u čizmu ispod uloška.

Ne samo da će ovo parče folije da pruži dodatnu izolaciju od hladnog tla,već će i da održava toplotu vaših stopala jer mu je, na kraju krajeva, reflektovanje glavna uloga.

foto: Facebook / Snake Catchers Adelaide

Ovaj savet jednog iskusnog planinara odgledalo je skoro dva miliona ljudi - probajte i vi!

Ranije smo pisali i o triku koji olakšava hodanje po ledu.

Hodanje po ledu je pravi izazov, a naročito ukoliko nemate adekvatnu obuću. Dobra vest je da i za ovaj problem postoji rešenje

Ukoliko još uvek niste nabavili čizme koje se ne klizaju po ledu, možete i od obuće koju imate napraviti adekvatnu za ovo vreme.

Da cipele ne bi klizile, đon treba da bude od materijala koji obezbeđuje dobro prianjanje. To može biti obična ili termoplastična guma, ali i ovi trikovi mogu da pomognu:

foto: Espreso, Profimedia

Možete probati da napravite oblogu od superlepka. Đon čizme namastite alkoholom nakon čega je celu površinu premažite lepkom. Da bi se poboljšao efekat, lepak se može naneti još jednom, nakon što se prvi sloj osuši. Zatim se čizma stavlja u pesak i dobro pritisne tako da se zrna zalepe u lepak. Ne hodajte po stanu u takvim cipelama kako ne biste oštetili podove.

Silikonski lepak je druga opcija. Donji deo đona mora biti tretiran velikim brusnim papirom, a zatim zamazan silikonskim lepkom. Postupak se ponavlja dva puta, zatim se cipele suše dok se lepak potpuno ne stvrdne (oko 2 dana).

Ako spalite stare čarape ili hulahopke, one će se istopiti. Rezultat je viskozna, lepljiva supstanca koja se nanosi kap po kap na đon.

Komadi flanela, zakrpa ili selotejpa zalepljeni na dno đona pomoći će da se smanji klizanje. Da bi duže trajalo, cipele se moraju dobro oprati i osušiti pre lepljenja. Ovaj metod je jednostavan i pristupačan, ali kratkotrajan. Posle najviše dva dana, moraćete da stavljate komade tkanine ponovo.

(Espreso)