Mirođija, Foto: Printscreen/Youtube/VRATA ZDRAVLJA

DR PERIŠIĆ

DA LI JE MIROĐIJA POSVE ZDRAVA? Jednu NIKAKO NE KUPUJTE, ZGROZIĆE vas saznanje

Mirođiju treba stavljati u supu, rekao je doktor, i objasnio da pileća supa nije toliko zdrava samo zbog piletine, već i ovog čudesnog začina

Objavljeno: 31.01.2022. 08:46h > 10:10h

Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić pričao je u Jutarnjem programu o blagotvornim dejstvima jednog od najčešće korišćenih začina u Srbiji, mirođiji.

"Otišao sam u restoran i rekao da mi pripreme salatu od paradajza, supu i krmenadle. Pitaju me, da li sa mirođijom? Pa naravno! Ona je korektor ukusa, pojačava prirodni ukus hrane, recimo riba je ukusnija kada ima malo mirođije. A neverovatno je zdrava, po jedinici težine ima više vitamina C od pomorandže", rekao je on.

Mirođiju treba stavljati u supu, rekao je doktor, i objasnio da pileća supa nije toliko zdrava samo zbog piletine, već i ovog čudesnog začina.

"Sad je zimsko doba i obično dajemo supice sa knedlama i deci. Ako dodamo i mirođiju, povećavamo antiinfektivno dejstvo. Nije to samo od pileta, već i od mirođije, ona ima snažno antimikrobijalno dejstvo. Na 250 mililitara stavite četiri grama, otkinite jedan prstohvat, i stavite u supu. Ali dobra je i mlevena. Samo pazite da se nije pojavio cvet, kada se pojavio cvet ona ne vredi više ništa za zdravlje", rekao je gastroenterolog.

"Čaj od mirođije se takođe pravi, ko ima bronhitis neka skuva 20 grama mirođije i 30 grama peršuna, prelije ključalom vodom, ostavi da odstoji i popije s medom. To je izuzetno za bronhijalnu sekreciju", rekao je on.

"Kada trudnice imaju manje mleka, piju čaj od mirođije, on povećava laktaciju. A bebe kada imaju koliku, dva grama mirođije neka odstoji pola sata u 250 mililitara ključale vode i neka beba pije kada se potpuno ohladi. Pa dalje deca koja imaju poremećaj hiperaktivnosti, nedostatka pažnje, njima takođe dajte čaj, ima blago sedativno dejstvo", rekao je doktor.

"Svako domaćinstvo mora da ima mirođiju i da je koristi, ona je odlična i ako patite od nesanice. Svuda je ima, možete je i posaditi, niknuće za mesec dana i rašće tri meseca dok se ne pojavi cveće. E, čim se pojavi cvet, lišće više nema blagotvorno dejstvo, ali pre toga je mirođija čudo od jestive biljke", rekao je on.

Mnogi se žale da imaju problem sa varenjem i nadimanjem, ali i sa štucanjem, koje ponekad nisu u stanju da zaustave bez obzira na razne metode koje primenjuju. Zagovornici tradicionalne medicine za rešenje ovih tegoba kao lek nude mirođiju.

Za bolje varenje i protiv nadimanja pripremite čajnu mešavinu od po 20 g plodova mirođije, anisa i kima. Od tog sadržaja uzmite kašiku i prelijte sa 200 ml ključale vode. Posudu sa čajem odmah poklopite, držite 30 minuta na šporetu, ali ne sme da vri. Nakon toga čaj procedite i pijte posle jela.

Za uklanjanje gasova i neprijatnog daha preporučuje se etarsko ulje od mirođije. Da biste postigli željeni efekat stavite 10 kapi ulja na kocku šećera i pojedite, a zatim popijte čašu vode. Protiv lošeg daha možete i da žvaćete svežu mirođiju.

Za lek protiv štucanja prelijte 4 kašičice plodova ili 2 kašičice usitnjene sveže ili suve mirođije sa 250 ml proključale vode. Ostavite poklopljeno 3 do 4 minuta, a zatim procedite i nezaslađeno pijte, kad god se javi problem.

Inače, za sadnju ove biljke sa semenom u junu, pogodnija je druga polovina meseca. Kako bi biljka brže nikla, seme se može prethodno potopiti u toploj vodi. Nemojte ga držati na direktnom suncu jer ga ne voli, bolje da bude u senci.

Mirođija sadrži veliku količinu gvožđa, magnezijuma i kalcijuma, veoma je bogata snažnim antioksidantima koji imaju antivirusna i antiupalna svojstva. Gotovo svi delovi mirođije su lekoviti, može se sušiti ili koristiti u svežem obliku.

(Espreso)