akvarijum
“STVARNO POSEBAN DOŽIVLJAJ": Rekonstruisan DUBROVAČKI AKVARIJUM u tvrđavi STAROJ oko 500 godina!
Radovi su trajali malo više od godinu dana i uloženo je više od 3 miliona kuna, uglavnom iz europskih fondova
Nakon više od godinu dana radova i uloženih tri miliona kuna završeni su radovi na rekonstrukciji dubrovačkog akvarijuma, smeštenog u jedinstvenom prostoru tvrđave Sveti Ivan.
Prizemlje impozantne tvrđave svetog Ivana, u sklopu dubrovačkih zidina, već je 70 godina dom brojnih morskih organizama. U rekonstrukciji akvarijuma obnovljena su tri najveća bazena.
– Pre su bili ukopani u zemlji, bili su na neka 2 metra dubine. Sad su oni zatrpani i dignuti su na dva i po metra visine. Zapremina je ostala ista. Organizmi su manje-više slični koji su bili, kaže dr. sc. Nenad Antolović, direktor Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku.
Uvek ih je između 80 i 100, a najviše pozornosti izazivaju veliki primerci.
– Trenutno su naši najveći organizmi su kirnje. Svaka prelazi 20-25 kilograma i to su normalno mužjaci jer je u toj starosnoj dobi kirnja već promijenila svoj pol i prešla u muški pol, objašnjava dr. sc. Valter Kožul, naučni savetnik u Institutu za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku.
Radovi su trajali malo više od godinu dana i uloženo je više od 3 miliona kuna, uglavnom iz europskih fondova. Sad je njegov jedinstveni ambijent još više istaknut.
– Kad se uđe, čisto taj doživljaj kad znate da ste u tvrđavi koja je stara oko 500 godina, sve kamen oko vas, svodovi od 7-8 metara – stvarno je poseban doživljaj, kaže Antolović.
Osim one turističke, akvarijum ima i edukativnu ulogu pa se još čekaju nove informativne ploče te audiovodič na sedam jezika.
– Kako je akvarijum u sklopu Instituta, akvarijum ne služi samo za prezentaciju građanima, već je to našim naučnicima vrlo interesantno područje gde se ovaj isečak iz prirode može proučavati, kaže Kožul.
Dubrovački će akvarijum vrata otvoriti u februaru, što će, bez sumnje, posebno razveseliti najmlađe posetitelje.
Bonus video:
(Espreso/HRT)