probajte
AKO URADITE OVO NA BOJLERU, UŠTEDEĆETE RAČUN: Provereno radi!
S vremena na vreme očistite i kamenac sa grejača, jer to značajno povećava potrošnju
Jedna Britanka je podelila da joj je malo, poznati trik sa bojlerom smanjio račun za struju za skoro 100 funti mesečno.
Trik funkcioniše ako imate kombinovani bojler, koji obezbeđuje i toplu vodu i grejanje. Ovo podrazumeva da morate da proverite kotao i podesite termostat. Standardno je podešen na 80 stepeni. Da biste uštedeli na toploj vodi, podesite termostat na bojleru između 50 i 60 stepeni Celzijusovih.
Ako nemate kombinovani bojler i mogućnost da podesite termostat, zaboravite na ideju da bojler troši manje ako je stalno uključen. Uključite bojler noću, kada je struja jeftinija, a danju se trudite da bude isključen. Ovo bi trebalo da vam umanji račun, bar za 5 do 10 odsto, i to u slučaju ako se grejete na struju.
S vremena na vreme očistite i kamenac sa grejača, jer to značajno povećava potrošnju.
Podsetimo, bojler ima tri vrste zaštite. Tek kada sve otkažu dolazi do uništenja bojlera koji u tom trenutku predstavlja veliku opasnost.
Često možemo da čujemo opomene da isključimo bojler kada se tuširamo, a strah od kvara i eksplozije bojlera nije neopravdan, tvrde stručnjaci.
Poznato je da bojler može, u slučaju eksplozije, teško da vas povredi ili ubije, što se desilo na Čukaričkoj padini kada je bojler eksplodirao, izazvao požar i povredio 11 ljudi, a među njima i troje dece.
Prema rečima stručnjaka, bojler najčešće eksplodira usled neispravnosti. Onaj koji je ispravan i pravilno održavan nikada neće eksplodirati, čak i ako se ne održava u besprekornom stanju, budući da ima tri vrste zaštite. Tek kada sve otkažu dolazi do uništenja bojlera koji u tom trenutku predstavlja veliku opasnost. Dalje se navodi, da u slučaju nekontrolisanog grejanja vode, koje se može prepoznati po zujanju i ključanju vode, koje se čuje iz bojlera, prvo što treba da uradite je da prekinete dovod struje, ukoliko i na termometru vidite previsoku temperaturu, pod uslovom da je i on tačan.
Stručnjaci pak, savetujuju da se uvek, bez obzira na to da li je uzemljenje dobro ili ne, bojler ugasi pre ulaska u kadu!
“Obično su u pitanju instalacije gdje je uzemljenje veoma loše. Kada pregori grejač u bojleru, odnosno, kada se istopi sve okolo, unutra ostaje žica koja greje vodu. Kod starih instalacija kada grejač “probije”, bojler bude pod naponom, a sklopka ne može da "iskoči",objašnjava ovaj vodoinstalater.
Kada sklopka ne odradi svoj deo posla, prema rečima Tome Dimića, jedini provodnik struje je – upravo čovek koji se u tom momentu nalazi u kadi.
“Tada se kroz vodu prenosi struja i elekrticitet je rasprostranjen kroz celo telo, a ne samo na neke delove tela”, priča vodoinstalater Dimić.
Osim strujnog udara, opasnost kada je bojler u pitanju, javlja se i u vidu eksplozije.
Što se odbrane od eksplodiranja bojlera tiče, Dimić objašnjava da postoje faktori zaštite kako do toga ne bi došlo.
“U bojleru postoji sigurnosni termostat koji reguliše temperaturu u bojleru, odnosno, kada se voda u bojleru ugreje, taj termostat gasi bojler. Takođe, tu je i sigurnosni ventil na bojleru koji ako je neispravan ne može da propusti paru kroz sebe. Kada bojler bude pun pare, dolazi do pritiska i tada bojler eksplodira kao bomba“, priča Dimić ističući da su imali slučaj gdje je eksplozija bojlera izbila zidove u kupatilu u jednom stanu na Novom Beogradu.
Pored bojlera, do tragedije može doći i kada nastupi kratak spoj između grejalice i bojlera ako su upaljeni tokom tuširanja.
“Bojler ne može da vas ubije kada je isključen pošto tada struja ne dolazi na grejač i nema straha da može da eksplodira”, kaže električar Neđo Janjić.
Do strujnog udara dolazi ako je tokom kupanja uključen bojler koji ima loše uzemljenje.
(Espreso/Najzena)