Jod, Foto: Profimedia

ISKORISTITE JE

ODLIČAN JE BORAC PROTIV VIRUSA I BAKTERIJA: Ovu namirnicu od sad ćete OBOŽAVATI

Unosom od 1,5 do 2,4 miligrama joda dnevno (zavisno od telesne težine) ojačavamo naš imuni sistem i smanjujemo mogućnost infekcije

Objavljeno: 25.01.2022. 13:43h > 16:44h

Suočeni smo sa brojnim bolestima čiji uzroci su nedostatak esencijalnih materija, bez kojih ne možemo normalno funkcionisati, niti biti potpuno zdravi. Među njima je i jod. Jod je univerzalni borac protiv virusa i bakterija.

Najnoviji podaci, koje je 16.01.2022. objavio Johns Hopkins Univerzitet, Coronavirus Resource Center, ukazuju da Japan, Singapur i Kina, poznati po visokom unosu joda imaju veoma nisku stopu smrtnosti u odnosu na druge zemlje. Dok broj smrtnih slučajeva na 100.000 stanovnika u Japanu iznosi 14,60, u SAD-u iznosi 258,98.

Istraživanja Dr Dejvida Derija publikovana u američkim stručnim časopisima, naglašavaju dominantnu ulogu joda u jačanju imunog sistema, naročito u borbi protiv virusnih infekcija i kovida. Najvažnija uloga joda je upravo apoptoza – programirano uništavanje zaraženih ćelija.

Unosom od 1,5 do 2,4 miligrama joda dnevno (zavisno od telesne težine) ojačavamo naš imuni sistem i smanjujemo mogućnost infekcije.

Jod je esencijalni mineral koji naše telo ne može proizvesti pa ga moramo svakodnevno unositi. Najviše joda ima u algama, morskoj ribi i kuhinjskoj soli.

Povećajte unos joda. Japanci dnevno unose 1-3 mg.

Jod je neophodan I za rad štitaste žlezde, koja reguliše metabolizam, od čijeg pravilnog rada zavisi ceo ljudski imunološki sistem. Odavno je poznato da je jod neophodan za pravilno funkcionisanje našeg organizma, ali ono što ne znaju svi, jeste da je jod mineral koji ubija bakterije, viruse i gljivice.

Dr Geri Voren, glavni istraživač prestižne američke kompanije SAIC u svom radu “Unos joda za smanjenje prenosa Covida-19 i smrtnosti od Covida-19” objavljenom u publikaciji “Risrč gejt”, ukazao je da dnevni unos maksimalno preporučenih količina joda dovodi do apoptoze- ćelijske smrti ćelija zaraženih virusom, sprečavajući njegovo dalje širenje.

Na ovaj način možemo da zaštitimo sebe jednostavno povećavanjem dnevnog unosa joda na 30 mcg / kg u skladu sa preporukama Svetske zdravstve organizacije – WHO.

Sada je najvažnije voditi računa o zdravlju, zdravo se hraniti, ojačati imunitet i sprečiti ponovno širenje virusa vakcinacijom.

Takođe, ako vam nikako ne polazi za rukom da se izborite sa viškom kilograma, ako se često ujutro budite iscrpljeni, a tokom dana ste bez razloga nervozni, ako imate problema sa pamćenjem i koncentracijom, vaš ten je izgubio svežinu, a kosa je suva i opada, verovatno vam nedostaje jod.

Endokrinolozi ukazuju da nizak nivo joda može usporiti metabolizam. Hrana se tada skladišti kao masnoća, što dovodi do gojenja.

(Espreso)