Ilustracija, Foto: Stefan Kojić, Filip Plavčić, Profimedia

bogojavljenje

KAD VAM ČESTITAJU "BOG SE JAVI", ŠTA VI KAŽETE? Pola Srbije NEMA POJMA kako da odgovori, da li VI znate?

Period od 10. do 19. januara, odnosno do Bogojavljenja, je vreme u kome Isus Hrist još uvek nije kršten zbog čega se ovi dani nazivaju nekrštenim danima

Objavljeno: 19.01.2022. 11:12h > 16:48h

Bogojavljenje je nepokretan praznik koji se slavi 19. januara, odmah posle Krstovdana, a dan pre slave Svetog Jovana Krstitelja koji je Isusa krstio u reci Jordan.

Bogojavljenje je dan kada je božji glas objavio da je Isus Hrist njegov sin.

Ono što je zanimljivo jeste da retko ko zna kako se otpozdravlja, odnosno, kako treba da glasi odgovor na pozdrav "Bog se javi".

Tako otpozdrav treba da glasi "Vaistinu se javi", dok je "Hristos se javi" pogrešno, jer se na Bogojavljenje javio Bog Otac.

FOTO: Filip Plavčić
FOTO: Filip Plavčić
FOTO: Filip Plavčić
FOTO: Filip Plavčić

Period od 10. do 19. januara, odnosno do Bogojavljenja, je vreme u kome Isus Hrist još uvek nije kršten zbog čega se ovi dani nazivaju nekrštenim danima.

U vreme nekrštenih dana veruje se da je zemlja otvorena za mrtve i druge nečastive sile i demone koji u ovom periodu vladaju od sumraka do prve pesme petlova. Noću i u sumrak ne treba izlaziti iz kuće, a ko izlazi mora sa sobom nositi beli luk, krst ili oštar metalni predmet kao zaštitu.

U nekrštenim danima žene nikako ne smeju da predu, tkaju ili peru veš. Napolju se ne ostavlja ništa što je belo, a naročito ne dečija odeća jer bi zle sile mogle preko dečijih stvari da naškode mališanima.

U Vlaškim krajevima, spuštaju se roletne i zavese i krije svetlost u kućama, a noću se ne pije voda jer se veruje da se demoni uvlače u kuhinjske posude i vrebaju neoprezne.

Nekršteni dani su uvek mrsni. U vreme nekrštenih dana se ne posti. Ne posti se čak ni sredom ni petkom, samo je Krstovdan posni dan koji pada neposredno pre Bogojavljanja.

(Espreso)