AUSTRALIJA
STRAVIČNA ISPOVEST MLADIĆA KOJI 9 GODINA BORAVI U HOTELU UŽASA: Poslao VAŽNU PORUKU NOVAKU u njemu vidi JEDINU NADU
"Optimističan sam da će Novak Đoković govoriti o nama" - ističe Mehmed
Mehmed Ali, azilant koji je sa 15 godina brodom stigao u Australiju jer je kao pripadnik arapske manjine Ahvazi bio progonjen u Iranu, već se devet godina nalazi u hotelu Park Rojal u kojem je zadnjih dana bio zatvoren Novak Đoković.
Medijima su se proširile priče o groznim uslovima u kojima migranti žive u tom hotelu. Mehdi Ali sada je na Tviteru objavio poruku.
"Optimističan sam da će Novak Đoković govoriti o nama", napisao je.
Za razliku od Đokovića, njemu nije dopušteno da napusti hotel. Veliku većinu dana provodi u sobi, a čak i kad izađe iz nje, Đokovića ne može videti zbog mera i čuvara koji se nalaze na svakom uglu hotela.
"Tužno je koliko mi se novinara javilo juče i pitalo me o Đokoviću. Ja sam već 9 godina u kavezu, danas mi je 24. rođendan i sve o čemu me pitate je on. Pretvarate se da vam je stalo do mene, a onda odmah pitate za Đokovića", napisao je na Tviteru.
Mladić je za AFP rekao da mu je Đoković omiljeni teniser te da ga je rastužila vest o situaciji u kojoj se našao.
"Mediji će sad više pričati o nama, verovatno celi svet, što je jako tužno, samo zato što je Đoković bio ovde na nekoliko dana", rekao je.
Vlasti u Australiji su prihvatile njegov zahtev te sad zakonski ne može biti vraćen u Iran. Bio je zatvoren u Nauru i Brisbejnu, a sada je u hotelu u Melburnu.
"Niko ne pita za nas koji smo ovde godinama"
"Razočaran sam. Svi me zovu i pitaju za Novaka, kakav mu je hotel. Ali niko ne pita za nas koji smo ovde zatvoreni mesecima, godinama. Nikad nisam video toliko kamera, toliko pažnje. Nadam se da će Novak Đoković saznati za našu situaciju ovde i nadam se da će progovoriti o tome", rekao je.
Mehdi danas ima 24 godine.
"Sve sam stariji i stvarno je tužno što je moja mladost, moje tinejdžersko vreme izgubljeno. Ne želim otići odavde kao sredovečni čovek", rekao je.
"Rođendani su mi najtužniji, a trebali bi biti najsrećniji"
Teško se nosi s prizorima iz spoljašnjeg sveta.
"Mladi, vidim da se zabavljaju, objavljuju na Instagramu i sve to. A ja sam tako daleko, daleko od toga. Još uvek sam ovde. Svaki dan", rekao je za The Guardian.
Nedavno mu je bio rođendan, deveti koji provodi unutar australijskog izbegličkog zatvora.
"Rođendani su mi najtužniji. Oni bi trebali biti najsrećniji dani, ali za vreme boravka u pritvoru uvek su najteži. Provodim celi dan razmišljajući o svim godinama koje sam izgubio."
Svaki dan je borba, kaže Mehdi.
"Moram smisliti najbolju metodu za preživljavanje. Ponekad osećam da, ako komuniciram s drugim ljudima u istoj situaciji, njihove frustracije utiču na moje mentalno stanje", kaže.
Mehdiju je odobreno preseljenje u SAD u sklopu sporazuma iz 2016., prema kojem je Amerika pristala preseliti deo izbeglica iz Australije. U zamjenu za njih Australija mora prihvati deo srednjoameričkih izbeglica iz kampova u SAD-u.
Mehdi gubi veru da će ikad doći na red.
"Nema nikakvih novosti, nema rokova. Ne mogu se osloniti na to, ne osećam da će se to dogoditi uskoro i nema garancije da će se to uopšte dogoditi", kaže Mehdi.
Azilant: Mentalno sam slomljen, u hrani su crvi
S još jednim azilantom koji je zatvoren u hotelu, Mohammadom Joyem Miahom, preko mobilnog je razgovarao novinar BBC-ja.
"Mentalno sam slomljen. Nisam osetio dnevno svetlo ili sveži zrak. Moj život je ova soba", rekao je za BBC.
Poslao im je i fotografiju za koju kaže da je snimljena krajem decembra, na kojoj se vide crvi u njegovoj večeri.
"Pojeo sam dva ili tri koja su bila u brokoli pre nego što su čuvari pristali odneti obrok", rekao je.
"Šta god da nam daju, moramo to pojesti da bismo ostali živi. Hrana je totalno loša", tvrdi Joy Miah.
Slično glase i svedočanstva drugih azilanata koji su prošli mesec svoja iskustva podelili s australijskim SBS Newsom.
"Stalno im govorimo da ne možemo jesti ovu hranu, ali oni nas ne slušaju. Smršao sam jer jedem samo orahe", rekao je član azila iz Iraka.
(Espreso/Index hr)