Ilustracija, Foto: Ana Paunković

vremenska prognoza

METEOROLOG OTKRIO KAKVO NAS VREME OČEKUJE I DO KADA ĆE PADATI SNEG: Slede 4 LEDENA dana, posle toga preokret!

Naveo je i da je trenutna visina snežnog pokrivača na širem području grada oko pet centimetara, a da je na području Kosmaja izmereno i do 15 centimetara snega

Objavljeno: 10.01.2022. 21:04h

Prestanak snežnih padavina očekuje se sutra krajem dana, kaže meteorolog Slobodan Sovilj i dodaje da se sredinom nedelje očekuju umereni i jaki jutarnji mrazevi.

Sovilj je upozorio da se od srede do petka očekuje izuzetno niske temperature koje će ići od – 15 do – 8 stepeni.

Kada je reč o dnevnoj temperaturi do četvrtka, Sovilj kaže da će u većem delu zemlje biti ispod nule pa ćemo imati četiri “ledena” dana u nizu.

– Očekujemo zadržavanje snega na tlu bar 7-10 dana u zavisnosti od regiona, a maksimalne temperature za dane vikenda i početkom naredne nedelje biće između nula i pet stepeni, a zatim se očekuje njihov lagani porast – ,kazao je Sovilj.

On je za TV Tanjug rekao da će večeras u Beogradu biti moguća kratkotrajna kiša uz stvaranje poledice, a tokom noći se očekuje nastavak snežnih padavina.

Naveo je i da je trenutna visina snežnog pokrivača na širem području grada oko pet centimetara, a da je na području Kosmaja izmereno i do 15 centimetara snega.

– S obzirom na to da će snežnih padavina biti i danas i sutra na području Beograda, očekujemo da će pasti dodatnih pet do 15 centimetara na području grada – rekao je Sovilj.

Podsetio je da je na snazi upozorenje Republičkog hidrometeorološkog zavoda za zapadnu, centralnu i jugozapadnu Srbiju zbog snega.

– U tim delovima je izdat narandžasti meteoalarm koji podrazumeva i više od 15 centimetara snega za 12 časova, tako da će ukupna visina snega na tom području dostići i do 30 centimetara u nižim predelima – rekao je Sovilj.

Upitan ima li šanse da se do kraja meseca vrate prolećne temperature, Sovilj kaže da je to moguće, jer je za naše podneblje karakteristična smena toplih i hladnih perioda, te da se porast temperature očekuje oko 20. januara.

– Trenutna procena RHMZ je da bi srednja januarska temeratura bila od 0 do 4 stepena, uz pojavu 5-10 ledenih dana u nižim predelima – kazao je Sovilj.

Najviše snega u središtu Srbije

U noći ka utorku i u utorak tokom dana nad najvećim delom Srbije, istočne i središnje BiH, a kasnije i delom zapadne BiH, Crnom Gorom, a posle podne i nad zapadom i jugozapadom Hrvatske oblačno uz sneg promenljivog intenziteta tako da se očekuje povećanje snežnog pokrivača, najavljuje meteorolog Marko Čubrilo.

– Najmanje snega ili bez njega na severu i severozapadu Hrvatske, severozapadu i zapadu Vojvodine, a manje će ga biti i na krajnjem jugoistoku Srbije gde će se on prvo mešati sa kišom, a od sredine dana kada zahladi padaće sneg.

Kako kaže, najviše akumuliranog snega do utorka uveče treba da očekuju središnji predeli Srbije, istočni i središnji predeli BiH gde će ponegde biti blizu 20 cm snega, a na planinama severne Crne Gore ponegde i oko 30 cm.

– Ostali deo Srbije (osim najvećeg dela Vojvodine) uglavom od 8 cm do 14 cm snega, dok bi južni deo Vojvodine Srem, jugoistok i jug Banata i Bačke) dobio od 4cm do 7cm, a Fruška Gora i Vršački Breg možda do 10 cm. Ostali deo Vojvodine znatno manje, od 0 do 3 cm. Nad severom i severozapadom BiH od 4 cm do 12 cm, dok Gorski Kotar u hrvatskoj može akumulirari od 7 cm do 14 cm.Prestanak padavina u sredu pre podne. Do srede maksimumi između -1 i +1 predelima gde će biti snežnih padavina, a nad istokom Srbije danas do +3, a na zapadu regiona do oko +4 stepena Celzijusa – navodi.

– Od srede nekoliko vrlo hladnih dana uz jake jutarnje mrazeve, posebno u noći između srede i četvrtka kada bi se minimumi mogli kretati od -10 do -5 u nizijama, a po nekim proračunima (UKMO i GFS-a) i do oko -15 stepeni tamo gde bude vedro uz sneg na tlu, dok se na snegom pokrivenim planinama oni mogli kretati i oko -20 stepeni Celzijusa. Dnevni maksimumi uglavnom ispod nule od -4 do +1 stepen Celzijusa. Od petka bi trebalo da usledi blaže otopljenje, prvo na zapadu regiona gde bi počeo osećati uticaj Atlantika uz jačanje zapadnog vetra i prolazno naoblačenje – dodaje Čubrilo.

(Espreso/Agencije)