MENTALNO ZDRAVLJE
UPOZORENJE NAUČNIKA: Slučajevi DEMECIJE će se skoro UTROSTRUČITI širom sveta do 2050. godine!
Demencija je već sada sedmi vodeći uzrok smrti širom sveta i jedan od glavnih uzroka invaliditeta i bolesti među starijim ljudima
Predviđeni porast slučajeva je uglavnom zbog starenja stanovništva u kombinaciji sa nezdravim načinom života, kažu stručnjaci.
Do 2050. godine, više od 153 miliona ljudi moglo bi da ima demenciju, u odnosu na 57 miliona u 2019, upozoravaju stručnjaci. Predviđeni porast je uglavnom zbog starenja u kombinaciji sa nezdravim načinom života, navode istraživači za medicinski časopis Lanset. Najveći faktori rizika, koji čine više od šest miliona projektovanog porasta, uključuju visoke stope pušenja, gojaznosti i dijabetesa, kažu oni.
Studija, koja je obuhvatila 195 zemalja, trebalo bi da da da vladama smernice o tome koja su sredstva i podrška potrebni i koje akcije mogu da pomognu. Demencija je već sada sedmi vodeći uzrok smrti širom sveta i jedan od glavnih uzroka invaliditeta i bolesti među starijim ljudima. Ali ova crna slutnja bi mogla da bude izbegnuta. Istraživači ukazuju na važnost poboljšanja pristupa obrazovanju u zemljama širom sveta i kažu da je njihov projektovan broj za 2050. godinu već smanjen za 6,2 miliona na osnovu onoga što se očekuje u ovoj oblasti. Oni su manje optimistični u pogledu efekata gojaznosti, visokog šećera u krvi i pušenja i već su uračunali dodatnih sedam miliona slučajeva u 2050. godini povezanih sa tim uzrocima.
Prestanak pušenja
"Treba više da se usredsredimo na prevenciju i kontrolu faktora rizika pre nego što dovedu do demencije", kaže Ema Nikols, vodeća autorka sa Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju, Univerziteta u Vašingtonu, u SAD. "Čak i skromni napredak u sprečavanju demencije ili odlaganju njenog napredovanja bi napravio velike rezultate. "Da bismo to uradili, potrebno je da smanjimo izloženost vodećim faktorima rizika u svakoj zemlji. "Za većinu zemalja, ovo znači povećanje odgovarajućih, jeftinih programa koji podržavaju zdraviju ishranu, više vežbanja, prestanak pušenja i bolji pristup obrazovanju".
Studija predviđa da će broj slučajeva demencije rasti:
- u istočnoj podsaharskoj Africi, sa skoro 660.000 na više od tri miliona - uglavnom zbog rasta stanovništva
- u severnoj Africi i na Bliskom istoku, sa blizu tri miliona na skoro 14 miliona
- u regionu Azije i Pacifika sa višim prihodima, sa 4,8 miliona na 7,4 miliona
- u zapadnoj Evropi sa blizu osam na skoro 14 miliona
- u Velikoj Britaniji, sa nešto više od 907.000 na skoro 1,6 miliona
Bonus video:
(Espreso/BBC)