zasadi drvo
IMAMO SREĆU ŠTO NAS TAJFUNI I TORNADA JOŠ UVEK ZAOBILAZE: Zavod za zaštitu prirode Srbije radi na istraživanju
Bojanom Bogojević ambasador akcije "Zasadi drvo" za Kurir televiziju govori o klimatskim promenama
Nacionalni parkovi, rezervati prirode i druga zaštićena područja kao što smo mogli da čujemo u prilogu, predstavljaju glavnu potporu očuvanja biodiverziteta i dobrobiti ljudi. Iz tog razloga, procenat zaštićenih područja se kontinuirano povećava na globalnom nivou.
Tokom proteklih 50 godina ljudske aktivnosti su, u poređenju sa bilo kojim periodom u istoriji planete Zemlje, brže i drastičnije izmenile ekosisteme. Procenjuje se da je u savremeno doba degradirano više od 60 posto svetskih ekosistema.Jedna od najvećih pretnji po biodiverzitet je uticaj klimatskih promena.
Bojanom Bogojević ambasador akcije "Zasadi drvo" za Kurir televiziju govori o klimatskim promenama.
- Klimatske promene su jedan globalan i multifunkcionalan problem, pogotovo za slabo razvijene zemlje. Mi imamo sreću što se naša zemlja nalazi na takvoj geografskoj dužini i širini da nas tornada i tajfuni još uvek zaobilaze. Ne postoji ni jedan sistem države koji je imun na klimatske promene - ističe ambasador.
- Došlo je do nagle industrijske revoluciju, tu imamo linearnu privredu. Sve ide ka potrošačkom društvu, stvaramo veći otpad, stvaramo deponije gde im mesto nije, zagađujemo i vodotokove. Evo sad dok je pandemija, možemo videti da je na svakom koraku neka maska - rekla je ambasadorka.
Ambasadorka je otkrila šta je to zapravo cirkularna ekonomija.
- Trenutno je zastupljena naravno linearna ekonomija. Cirkularna ekonomija ne poznaje otpad. U cirkularnoj ekonomiji imate ekrstrakciju resursa, proizvodnju, upotrebu, reciklažu i ponovnu upotrebu. Cirkularna ekonomija taj otpad koji vidi linearna ekonomija vidi kao resurs, kao nešto što će ponovo da se upotrebi. Ono što nam donosi ovaj vid ekonomije su: nova radna mesta i prihvatljivija je sa stanovišta klimatskih promena - istakla je ambasadorka akcije "Zasadi drvo"
Bojana Bogović se potom osvrnula na poražavajuće činjenice o zagađivanju koje Srbija i dalje ima.
- Poražavajuća činjenica je da 16 termoelektrana Zapadnog Balkana zagađuje više nego 250 termoelektrana EU - rekla je Bojana.
(Espreso / Kurir)