Jaja, Foto: Profimedia

vaŽno

OVU HRANU NE UZIMAJTE POSLE PIJANSTVA: Jedna od njih je OBAVEZNA ujutru, a najviše ŠTETI (VIDEO)

Vodite računa šta jedete i pijete

Objavljeno: 03.01.2022. 09:07h > 15:16h

Lako je preterati sa pićem tokom praznika, a mamurluk zna da potraje prilično dugo, naričito ako ste pili i za “reprizu” 1. januara.

Zbog toga je veoma važno da vodite računa šta jedete i pijete tokom “oporavka” da ne biste pogoršali glavobolju i mamurluk.

Alkohol je pravi diuretik, što znači da nam odvodi vodu iz tela, a to nas dovodi do dehidratacije.

Voda

Alkohol je diuretik što znači da odvodi vodu iz tela, a to može dovesti do dehdratacije. Voda je nabolji izbor jer će nadomestiti nedostatak tečnosti što će sprećiti glavobolju.

Čaj od đumbira ili nane

foto: Printscreen

Istraživanja pokazuju da čaj od đumbira smanjuje osećaj mučnine. Čaj od nane je blag, pa ga mogu piti i trudnice, a ima isti efekat.

Sok od kiselih krastavaca

Kisela tečnost sadrži sirće, so i vodu, koji može pomoći da utolite žeđ i napunite se elektrolitima i natrijumom do potrebnog nivoa. Soka možete piti i pre polaska u grad, odnosno pre nego što počnete da pijete ili podeliti u dva dela. Veći deo popijte pre ispijanja alkohola drugi nakon.

Hrana koja pomaže kod mamurluka:

FOTO: Shutterstock
FOTO: AP
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/Tik Tok
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen / Youtube / AllasYummyFood
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen

Banana, kivi i spanać

Ovo voće i povrće bogato je kalijumom, važnim elektrolitom koji se nestaje kao posledica diuretičkog efekta alkohola. Ako vam se ne jede salata nakon pijane noći, stavite sve u blender, dodajte jogurt i napravite šejk koji će vam pomoći.

Jaja

Jaja su puna amino kiselina kao što su cistein i taurin. Turin pomaže rad jetre i sprečava oboljenja ovog važnog organa. Cistein smanjuje dejstvo acetaldehida, hemikalije koja je odgovorna za glavobolju.

Kokošja supa

Kokošija supa nadomestiće nedostatak natrijuma i vode u organizmu kao posledice dehidratacije nastale usled pijanstva. Piletina i povrće takođe sadrže cistein, pa značajno olakšavaju rad jetre.

Ovsena kaša

Topla činija ovsene kaše ima dosta esencijalnih nutrijenata kao što su vitamin B , kalcijum, magnezijum i gvožđe. Ovas može da vam pomogne da neutrailšete kiseline u organizmu i podiže nivo šećera u krvi , dajući vam instant osećaj energije .

Hrana i piće koje trebate da izbegavate:

FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
FOTO: Printscreen/Youtube/CHEF ISSA

Masna hrana

Uprkos popularnim uverenjima, masna hrana nije lek za mamurluk. Obilan obrok, masne hrane je bolji izbor kao prevencija protiv mamurluka. Masna hrana može biti preteška za stomak posle alkohola i može ga učiniti još osetljivijim, a i teže je svariti je, pa je bolje da ga izbegavate.

Kafa

Osećate se kao da nemate dovoljno energije, kao da vam glaava pada….zvuči kao idealno vreme za kafu! Zapravo nije! Kao i alkohol i kafa je diuretic, pa će učiniti da telo još više dehidrira. Možda je bolje da kafu zamenite čajem ili još bolje vodom.

Sok od pomorandže

Čaša ovog soka dnevno tokom nedelje vam može pomoći da izgledate sveže, ali kiseli citrusi poput pomorandže ili limuna nakon pijanstva mogu iziritirati ionako već iziritiran stomak

(Espreso)