SVE SPREMNO ZA DOČEK
ONI SU NOVU GODINU VEĆ DOČEKALI: Na Pacifičkim ostrvima sat otkucao PONOĆ, evo ko će poslednji ući u 2022. (VIDEO)
U Njujorku će u ponoć po tradiciji biti spuštena velika kugla, u Rio de Žaneiru se priređuje organizovani doček
Stanovnici pacifičke ostrvske države Kiribati prvi su dočekali novu 2022. godinu.
Ostrva Tonga, Samoa i Kiribati među prvima slave. Zanimljivo je da će Američka Samoa, udaljena oko 160 kilometara od Samoe, dočekati 2022. godinu tek dan kasnije jer se nalazi u drugoj vremenskoj zoni.
Samoa, ostrvo sa 180.000 stanovnika, pre nekoliko godina je zbog ekonomskih razloga promenila stranu na datumskoj granici, njene istočne strane su "prešle" na zapadnu i od tada u nove godine ulazi prva, a ne poslednja.
Kiritimati, poznatiji kao Božićno ostrvo, najistočniji su deo pacifičke ostrvske države Kiribati.
Stanovnici ostrva Kiritimati su zbog toga navikli da u nove godine ulaze prvi.
Ubrzo nakon Kiribata, Nova godina stići će na krajnji istok Azije, Novi Zeland, delove Rusije, zatim u Australiju, gde će iznad Opere u Sidneju biti priređen tradicionalni vatromet. U Sidneju je već u 21 sat po lokalnom vremenu upriličen jedan vatromet.
Potom slede Japan, Južna Koreja, Kina, Filipini, pa sve do Moskve koja Novu godinu dočekuje u 22 sata (po našem vremenu). Zatim će se slaviti u većem delu Evrope, u Velikoj Britaniji sa sat "zakašnjenja" u odnosu na našu vremensku zonu.
Zbog straha od širenja koronavirusa, u Evropi, organizovanog dočeka Nove godine biće samo u prestonicama Španije i Velike Britanije, ali bez vatrometa.
Potom slede Zelenortska ostrva, Brazil, Argentina, delovi Kanade i SAD, a u 10 časova po našem vremenu Nova godina stiže na Aljasku i Francusku Polineziju.
U Njujorku će u ponoć po tradiciji biti spuštena velika kugla, u Rio de Žaneiru se priređuje organizovani doček.
Među poslednjima će slaviti Američka Samoa, u podne po našem vremenu, i manja ostrva u Pacifiku, koja pripadaju SAD.
(Espreso / 24sedam)