PANDEMIJA
Ko i kako otkriva nove sojeve koronavirusa u Srbiji?
U Institut za mikrobiologiju i imunologiju stižu uzorci na kojima se ispituju varijante koronavirusa.
Kako je saopštila Svetska zdravstvena organizacija, prema preliminarnim podacima, omikron soj koronavirusa može da smanji efikasnost vakcina, ali je definitivno manje opasan od delte.
Još nema vesti o tome da je novi soj registrovan kod nas, a to bi prvi znali stručnjaci na Medicinskom fakuletetu.
U Institut za mikrobiologiju i imunologiju stižu uzorci na kojima se ispituju varijante koronavirusa.
Analize, koje preporučuju Svetska zdravstvena organizacija i Evropski centar za kontrolu bolesti, rade se ručno. Primenjuje se platforma koju su razvili Britanci.
"Uzorci u našu laboratoriju stižu iz cele Srbije. Ti uzorci se biraju na osnovu epidemioloških karakteristika, odnosno radi se o ljudima koji su doputovali iz regiona gde je prisutna određena varijanta virusa i imaju specifčne simptome", objašnjava profesorka Aleksandra Knežević sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju.
Kada stignu u laboratoriju, uzorci se pripremaju i procedura traje do dva dana. Posle toga se stavljaju u posebnu mašinu i obrađuju najčešće 48 do 72 sata. Sledi analiza matematičkim modelima i uz pomoć odgovarajućih softvera, kojom se potvrđuje varijanta virusa i moguće mutacije. Svi rezultati prijavljuju se svetskoj bazi podataka.
"Radimo i dodatnu analizu, to je kao porodično stablo virusa, odakle su virusi potekli i kako su prisutni kod naših pacijentata", navodi doktorka Knežević.
Potvrđeno je i objavljeno da su na početku epidemije sojevi stizali iz Italije, Francuske, Engleske, Švajcarske. Kako su nam rekli, ovih dana u laboratoriju će stići nekoliko uzoraka od putnika koji su stigli na beogradski aerodrom.
U Institutu za mikrobiologiju i imunologiju dodaju da je preporuka Svetske zdravstvene organizacije da se povećaju kapaciteti analiza i da se obezbedi dodatna oprema.
Bonus video:
(Espreso/RTS)