obratite pažnju
SLATKIŠI I KAFA SAMO POGORŠAVAJU SIMPTOME PMS-a! Ovih 20 namirnica čine da ih ni NE OSETIMO
Predmenstrualni sindrom je redovna pojava za mnoge žene, pa tako 8 do 20 odsto žena imaju umerene do teške simptome nedelju ili dve pre nego što im je mesečni ciklus
Nesnosne simptome PMS-a, poput nadutosti, glavobolje, mrzovoljnosti i bolnih grudi možete ublažiti ili pogoršati hranom. Zbog toga je veoma važno u ovom periodu posebno voditi računa o tome šta jedete.
Predmenstrualni sindrom je redovna pojava za mnoge žene, pa tako 8 do 20 odsto žena imaju umerene do teške simptome nedelju ili dve pre nego što im je mesečni ciklus. Simptomi su fizički i emotivni, a uzroci nisu dovoljno istraženi, pa se smatra da promena nivoa hormona i hemikalija u mozgu utiču na njihovu pojavu.
U suštini, hrana igra veliku ulogu iako toga nismo ni svesni. Postoji veći broj namirnica koje mogu da vam pruže puno hranljivih sastojaka i pomognu da se ublaže neki od simptoma PMS-a, ali isto tako pojedini ih mogu pogoršati. Šta onda jesti?
Brokoli, prokelj, artičoke
Možda na prvi pogled izgleda kontraproduktivno da se nadimanje u PMS-u rešava vlaknima koja su poznata da vas lako mogu zasititi. Visok nivo vlakana iz ovog povrća upravo služi da ublažava nadutost. Uz to, visok sadržaj vode u ovim namirnicama pomaže da se probava ubrza i smanje nadutost, gasovi i nelagodnosti koji sve ovo prate. Ono što svakako treba izbegavati su prerađene slane namirnice, koji imaju suprotan efekat od onoga što tražite. Dakle, bez čipsa, molim vas.
Kelj i spanać
Hormonske akne su jedan od najviše iritirajućih sporednih efekata PMS-a. Protiv akni se možete izboriti sa tamno zelenim lisnatim povrćem, koje je dobar izvor vitamina A. Ovaj vitamin rastvorljiv u masti hidrira suvu kožu i u manjoj meri blokira UV zračenje.
Grilovana riba
Omega 3 iz ribe takođe može da poboljša raspoloženje. Prema istraživanjima na Harvardu, omega 3 je toliko moćna da se u neku ruku može meriti i sa lekovima protiv depresije. Zato, pripremite grilovanu ribu recimo pastrmku ili lososa, a obrok nemojte zaliti alkoholom, već ukoliko je to moguće limunadom bez šećera ili nekim voćnim sokom razblaženim sa nešto mineralne vode.
Mladi sir, kiselo mleko, jogurt
Kalcijum je nesumnjivo koristan u ishrani protiv PMS-a, a organska mlečna proizvodnja je svakako dobar izbor. Mladi sirevi, nasuprot starima nemaju puno soli i svakako su poželjni kod PMS-a. Kiselo mleko i probiotski jogurt pored osvežavajućeg dejstva pospešuju i zdravu crevnu floru i tako olakšavaju probavu, čime se i smanjuje nadutost. Međutim, ukoliko ste netolerantni na mlečni protein (laktozu), mlečni proizvodi su za izbegavanje, jer se zbog nemogućnosti varenja ovog proteina stvaraju gasovi.
Seme bundeve
Ako vas često muče glavobolje pre ili tokom menstruacije, magnezijum može da vam pomogne. Ova hranljiva materija utvrđeno pomaže opuštanju krvnih sudova, čime se ublažava i glavobolja. Seme bundeve možete jesti sirovo u muslijima ili pečeno u hlebu ili sa spanaćem, belim lukom i kokosovim uljem.
Unosite kalcijum
Unos namirnica bogatih kalcijumom i vitaminom D prema novijim istraživanjima smanjuje verovatnoću da se pojave simptomi PMS-a. Pretpostavka je da kalcijum u mozgu igra ulogu u ublažavanju depresije ili anksioznosti, što uz vitamin D doprinosi boljem emotivnom zdravlju. Pored toga, kalcijum je potreban i radi zdravlja kostiju.
Kinoa, čija i kokice
Ishrana sa kompleksnim ugljenim hidratima smanjuje simptome PMS-a, pa izaberite recimo ražano mešani hleb ili ovsene pahuljice ili kašu, a možete probati i neki recept sa kinoom ili amarantom (štirom). Ako volite kokice, slobodno ih iskokajte, ali gledajte da ih ne solite. Znam da su slane ukusnije, ali možete da pokušate. Čija seme takođe pomaže u otklanjanju simptoma, a lako se konzumira.
Banane
Ovo žuto južno voće je idealno za postizanje zdravog sna, koji je od suštinske važnosti za smanjenje tegoba kod PMS-a. Banane pomažu lučenju melatonina, hormona koji vas uspavljuje i pomaže u regulaciji prirodnih ritmova našeg organizma.
Junetina, ćuretina i piletina
Vitamin B12, koji se nalazi u nemasnom mesu, daje energiju da se izborite sa letargijom koja je pratilac PMS-a. Osim toga, proteini u mesu će vam pomoći da se osnažite.
Jaja
Pored mesa, jaja su izvor proteina koje pomažu da budete siti. Počnite dan doručkom koji je bogat proteinima i zdravim mastima. Bilo da je u pitanju omlet sa ćurećim fileom, rovito kuvano ili obično jaje na oko, ublažićete simptome PMS-a.
Slatko pogoršava simptome
Ako žudite za šećerom, to može biti zbog promenjivog nivoa hormona estrogena i progesterona, koji takođe mogu da smanje nivo serotonina u mozgu. Na ovaj način se utiče na raspoloženje i izazvaju simptomi PMS-a.
(Espreso / Blic žena)