zahtev
Pravosuđe zatražilo ublaženu kaznu bivšem premijeru Francuske
Afera, o kojoj je prvo pisao satirični list Kanar anšene (Le canard enchaine), izbila u jeku kampanje pred prvi krug predsedničkih izbora 2017. godine
Francusko pravosuđe zatražilo je godinu dana zatvora i četiri godine kućnog pritvora bivšem premijeru Fransoa Fijonu (Francois Fillon) u žalbenom postupku u aferi zloupotrebe javnih sredstava, što je ublažena kazna u odnosu na presudu izrečenu na prvostepenom suđenju - dve godine zatvora i tri godine kućnog pritvora, preneo je danas pariski list "20 minuta" (20 minutes).
Na sadašnjem sudjenju je zatraženo da se Fijon, koji je bio kandidat desnice na predsedničkim izborima 2017. godine, ponovo proglasi krivim.
Sudske veće je u prvom postupku pored zatvorske dobio i novčanu kaznu od 375.000 evra i zabranu bavljenja politikom tokom deset godina. Pravosudje je to ponovo zatražilo u žalbenom postupku, preneo je list, dok je sudjenje Fijonu danas glavna vest u francuskim medijima.
Bivši premijer je od 1998. do 2013. godine zaposlio suprugu Penelop (Penelope) kao saradnicu u parlamentu u sklopu tri ugovora koje su potpisali on i jedan njegov saradnik u parlamentu kojem se takodje sudi.
Penelop Fijon je dobila neto 612.000 evra za taj posao koji je sud ocenio kao fiktivan i previše plaćen i dodao da se ona namerno angažovala u porodično bogaćenje.
Pravosuđe je sada zatražilo dve godine uslovne zatvorske kazne i 100.000 evra, što je ublažena kazna od izrečene presude od tri godine uslovne zatvorske kazne, 375.000 evra i dve godine zabrane obavljavanja posla u državnoj službi.
Afera, o kojoj je prvo pisao satirični list Kanar anšene (Le canard enchaine), izbila u jeku kampanje pred prvi krug predsedničkih izbora 2017. godine.
Fijon, tada kandidat desnice na izborima i smatran za favorita, poražen je u prvom krugu. Nekoliko nedelja kasnije je otvorena preliminarna istraga protiv njega i njegove supruge.
Zbog raznih afera o malverzacijama i prevarama kandidata predsedničkih izbora, medju kojima je pored Fijona, na meti istrage bila je i ekstremno desničarska stranka Nacionalni front Marin Le Pen, francuski parlament je doneo novi zakon o kontroli poslanika.
Parlament je po dolasku na vlasti centriste Emanuela Makrona (Emmanuel Macron), usvojio zakon o zabrani zapošljavanja članova porodice i kontrolu poslanika i njihovih troškova. Takodje je zabranjeno da obavljaju savetodavne aktivnosti da ne bi došlo do sukoba interesa kao i novi sistem kontrole njihovih troškova.
Fijon je bio premijer za vreme desničarskog predsednika Nikole Sarkozija (Nicolas Sarozy) kojem se takođe sudilo za korupciju, trgovinu uticajem i ilegalno finansiranje kampanje za predsedničke izbore 2012.
(Espreso/Beta)