OGLASILO SE MINISTARSTVO
500 VIJETNAMACA U LINGLONGU OBUSTAVILO RAD! Žalili se na nehumane uslove, a sada se oglasilo SRPSKO MINISTARSTVO
Kako je navedeno u saopštenju ministarstva, radnici iz Vijetnama su preseljeni po rešenju Sektora za vanredne situacije MUP-a
Nakon informacije da je oko 500 radnika iz Vijetnama koji su angažovani na izgradnji kineske fabrike guma Linglong u Zrenjaninu danas stupilo u potpunu obustavu rada kako bi skrenuli pažnju poslodavcu na nehumane uslove smeštajnih kapaciteta u kojima borave, oglasilo se I resorno ministarstvo.
Vijetnamski državljani koji rade na izgradnji fabrike Linglong u Zrenjaninu nakon obavljenog nadzora nadležniih organa preseljeni su iz objekta u kome su bili smešteni na drugu lokaciju, rečeno je za Blic u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Kako je navedeno u saopštenju ministarstva, radnici iz Vijetnama su preseljeni po rešenju Sektora za vanredne situacije MUP-a.
Kako su mediji već pisali, radniku "uzbunjivaču" poslodavci iz Linglonga nisu hteli da vrate pasoš, a aktivisti nevladinih i humanitarnih organizacija su uspeli, uz pomoć revoltiranih vijetnamskih radnika, da savladaju angažovano privatno obezbeđenje i izvuku radnika iz okruženih baraka i potraže pomoć advokata i policije.
U saopštenju Ministarstva za rad se navodi da je Odsek inspekcije rada Zrenjanin za Srednjebanatski upravni okrug primio u ponedeljak prijavu o potencijalnoj trgovini ljudima u cilju radne eksploatacije vijetnamskih radnika koji rade na izgradnji fabrike guma na gradilištu u Zrenjanin, u kojoj se navodi da oni borave u krajnje neuslovnim stambenim objektima.
Narednog dana održan je sastanak predstavnika Policijske uprave u Zrenjaninu, Odseka inspekcije rada u Zrenjaninu, kao i predstavnika Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Na sastanku je receno, prema podacima policije, da u Zrenjaninu boravi 402 državljana Vijetnama od kojih 367 imaju vizu D, a njih 35 ima odobren privremeni boravak.
Kako prenose iz ministarstva za rad, prema ovim informacijama, svi imaju zakonit, legalan boravak u Zrenjaninu.
Prema izveštajima inspekcije rada na gradilištu Linglonga u Zrenjaninu od 19. juna 2020. godine do 15. novembra ove godine izvršeno je 18 inspekcijskih nadzora iz oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu od strane inspektora rada Odseka inspekcije rada Zrenjanin, navodi se u saopštenju.
Najveći broj nadzora, i to pet vanrednih inspekcijskih nadzora izvršeno je kod poslodavca ''Linglong International Europe d.o.o. Zrenjanin'' koji je investitor na gradilištu u radnoj zoni Jugoistok u Zrenjaninu.
Poslodavcu Linglong su nalagane mere iz oblasti radnih odnosa, doneta su dva rešenja sa merama iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, od kojih se jedno rešenje odnosilo na zabranu rada na mestu rada.
Protiv poslodavca Linglong je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
Na gradilištu Linglonga dana 19. oktobra 2020. godine i 1. novembra 2021. godine izvršena su dva nadzora glavnog izvođača radova ''ĆINA ENERGY GROUP TIJENJIN ELECTRIC POWER CONSTRUCTION CO, OGRANAK Beograd''.
Takođe, juče je inspektora rada izvršio nadzor na lokaciji gde su kolektivno smešteni radnici iz Vijetnama. Nadzoru je prisustvovao i prevodilac.
Objekti u kojima su smešteni radnici iz Vijetnama, navodi se u saopštenju ministarstva, ne nalaze se na gradilištu fabrike guma ''Linglong International Europe d.o.o. Zrenjanin'', već izvan.
Zatečena lica na toj lokaciji u kojoj su bila smeštena, nisu obavljala rad.
Stručni saradnik Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, inspektor PU Zrenjanin, kao i postupajući inspektor rada su obavili razgovor sa jednim od radnika, državljaninom Vijetnama, koji je zatečen prilikom obilaska njihovog smeštaja.
On je izjavio da je pre dolaska u Srbiju sa poslodavcem zaključio ugovor i da je po tom ugovoru obavljao poslove varioca. Takođe je izjavio da su radnici svojom voljom predali pasoše menadžeru.
Policija je obavestila o uočenim činjenicama prilikom obilaska objekta Sektor za vanredne situacije, čiji su pripadnici izašli na lice mesta i izvršili nadzor.
Iz ministarstva navode da su sa svim učesnicima nadzora dogovoreni dalji koordinisani koraci koji se tiču, pre svega, omogućavanja bezbednosti i sigurnosti radnika koja je procenjena kao prioritet i koja zahteva hitnost postupanja svih relevantnih aktera
"Nema vode, širi se smrad"
Ivana Gordić Perc, iz Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra, opisuje životne uslove u barakama, gde žive Vijetnamcu kao "odvratne".
"Nema vode, širi se smrad. U nizu su kuhinja, toalet, kupatilo, koji su od zemlje podignuti 20, 30 centimetara. Kanalizacije nema, pa se ta voda sliva. Bilo bi me sramota da sam na mestu poslodavca", dodaje ona.
Tara Rukeci iz Zrenjaninskog socijalnog foruma smatra da radnici iz Vijetnama žive u uslovima nedostojnim čoveka, piše RTS.
- Nemaju obezbeđeno grejanje, nemaju dovoljno hrane. Smrzavaju se, higijenski uslovi su loši, navodi Rukecijeva - navodi Tara Rukeci.
Ministarstvo rada prethodno jefreklo da je gradilište investitora "Linglonga" najkontrolisanije u Srednjem Banatu, kada je reč o bezbednosti na radu, zdravlju zaposlenih i radnim odnosima.
Bonus video:
(Espreso/Blic)