Ilustracija, Foto: Profimedia

PAKET PRVE POMOĆI

ŠTA SVE TREBA DA SADRŽI VAŠA KUĆNA APOTEKA? 10 stvari koje MORATE da imate u svakom trenutku!

Nikada ne znate šta se može desiti, pogotovo ako vam apoteka nije tako blizu Paket prve pomoći svaka porodica mora da ima: Šta sve treba da sadrži vaša KUĆNA APOTEKA?

Objavljeno: 07.11.2021. 19:59h

Kućnu apoteku i paket prve pomoći trebalo bi da poseduje svako domaćinstvo.

Nikada ne znate šta se može desiti, pogotovo ako vam apoteka nije tako blizu.

Ono što treba da imate na umu, jeste da deca ne bi trebalo da imaju pristup toj apoteci, niti dodir sa bilo kakvim lekovima.

Šta sve treba da sadrži vaša kućna apoteka?

1. Pakovanje flastera

Na žalost, povrede u kući su česte, a manje posekotine nastale dok čistite voće, možete zatvoriti i flasterom. Obavezno prvo isperite posekotinu nekim sredstvom za dezinfekciju rane. Ako krvarenje ne stane i posle stavljanja flastera, to znači da ste zakačili neki manji krvni sud i to ipak neće moći da prođe bez šivenja i ortopeda. Najbolje bi bilo da imate kutiju prve pomoći koja se nosi u kolima.

foto: Profimedia

2. Lekovi za alergiju, tablete za odrasle, sirupi za decu

Lekovi za alergiju su neophodni u svakoj kućnoj apoteci. Imajte samo na umu da, ako osećate gušenje i pojavilo vam se crvenilo po telu, obavezno morate kod lekara.

3. Toplomer, lekovi za povišenu temperaturu

Visoka temperatura je, na žalost, postala strah svih ljudi. Obavezno morate imati nešto od lekova za povišenu temperaturu kod kuće. Temperatura do 38 stepeni Celzijusa se uglavnom ne obara, ali sve zavisi i od tegoba koje imate.

4. Hidrantne i druge kreme

Učestalo pranje ruku može dovesti do isušivanja i pucanja kože. Zato treba uvek imati kod sebe neku mast za ispucalu i suvu kožu.

foto: Profimedia

5. Antibiotske kreme i kreme za smirivanje upala

Kreme za smirivanje upale i antibiotske kreme su takođe neophodna stavka u svakoj kućnoj apoteci. Ponekad se pojavi bubuljica koja je upaljena i kojoj treba samo nekoliko dana mazanja kako bi se smirila.

6. Kućni inhalator

Kućni inhalator vam može pomoći kod veoma velikih glavobolja. Ipak, morate biti oprezni pri njegovoj upotrebi. Obratite pažnju na doziranje.

7. Boca fiziološkog rastvora, odnosno rastvora za infuzije

Fiziološki rastvor je sjajna stvar, koristi se za ispiranje rana, čišćenje nosa, ispiranje očiju i takođe spada u neophodan deo kućne apoteke.

8. Probiotici

Ukoliko se desi problem sa crevima i probavom, probitoci vam mogu biti od velike pomoći. Dijareju možete rešiti sa samo nekoliko dana korišćenja probiotika, takođe ako pijete neki antibiotik, probiotici su postali neizbežni, kako bi povratili floru creva.

foto: Profimedia

9. Lekovi za smirivanje želuca

Svi ljudi koji pate od gorušice znaju da bez ovih lekova kućna apoteka nije potpuna. Sada se na tržištu nalaze lekovi tipa inhibitora protonske pumpe, a jedna kutija takvog preparata je prosto neophodna.

10. Dražeje koje smiruju upalu grla

Bol u grlu je svakako česta pojava, a jedno pakovanje ovih lekova za prvu pomoć, ne bi bilo na odmet.

(Espreso/savetilekara.rs)