NAORUŽANJE
IZVOZ ORUŽJA IZ NEMAČKE DRASTIČNO PAO! Zemlje van EU i NATO naročito nisu zainteresovane
Nemački izvoz oružja padao je između 2016. i 2018. godine, da bi u 2019. skočio na rekordnih više od osam milijardi evra. U pandemijskoj 2020. smanjen je za više od četvrtine, na 5,82 milijarde evra.
Nemački izvoz oružja snažno je pao u prvoj polovini godine, uz više nego prepolovljeni udeo isporuka u zemlje izvan Evropske unije i NATO-a, pokazao je izveštaj ministarstva privrede.
Vlada je od januara do juna odobrila izvoz oružja i druge vojne opreme u ukupnom iznosu 2,3 milijarde evra, što predstavlja pad od 17 posto u odnosu isti period prošle godine, navelo je ministarstvo uoči sednice vlade.
Nemački izvoz oružja padao je između 2016. i 2018. godine, da bi u 2019. skočio na rekordnih više od osam milijardi evra. U pandemijskoj 2020. smanjen je za više od četvrtine, na 5,82 milijarde evra.
U prvih šest meseci ove godine, naročito oštro je pao izvoz u zemlje izvan EU i NATO-a, na 499 milijuna evra, što je otprilike manje od trećine prošlogodišnjeg iznosa.
Time je udeo izvoza u tu grupu zemalja, kontroverzan zbog pitanja ljudskih prava i sukoba, potonuo na samo 21,7 posto, sa 78,3 posto u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Osnovni podaci o izvozu oružja objavljeni su u julu, a u aktuelnom izveštaju su dopunjeni detaljnim podacima.
Nemačka vlada objavljuje redove izveštaje o dozvolama za izvoz oružja od 2014. godine.
Upravo je izvoz oružja važno pitanje u aktealnim pregovorima o formiranju nove koalicione vlade posle parlamentarnih izbora u septembru.
"Želimo zakonom da uredimo da izvozne dozvole ne budu uvek obeležene oscilacijama i nepredvidive, već da vlada deluje na osnovu jasnih i obavezujućih kriterijuma", rekla je portparolka Zelenih Katja Keul.
Cilj je da izvoz oružja u treće zemlje bude izuzetak, posebno oružje koje se koristi u sukobima, dodala je Keul.
Liberalni FDP, koji o koaliciji pregovara sa socijaldemokratama i Zelenima, podržava regulaciju trgovine oružjem na nivou EU, upozoravajući na velike razlike u regulativi među članicama EU.
Bonus video:
(Espreso/Hina)