neverovatno
SRBI VOLE OVU VRSTU HLEBA, ALI MOGAO BI DA POSKUPI! Očekuje se povećanje od 10 odsto
- Ponekad vidimo pekare koje dve ili tri godine nisu podigle cene jer imaju supermarkete pored. Ne usuđuju se - istakao je
Duga tanka vekna hleba koja nam dolazi iz Francuske, poznata kao baget, mogla bi da bude nova "meta" korona krize. Naime, čuveni proizvod bi mogao biti pogođen nestašicom u Francuskoj, a predsednik pekarskog udruženja upozorava da bi cene mogle da porastu za više od 10 odsto zbog sve veće cene pšenice, energije i ambalaže.
Dominik Anrakt, predsednik "Confédération nationale de la boulangerie pâtisserie française", juče je upozorio FranceInfo da su "sva upozorenja crvena" kada je reč o ceni pšenice, brašna, energenata, plata i proizvoda za pakovanje. Standardni bageti trenutno koštaju u proseku 0,90 evra, rekao je Anrakt, ali postoji rizik da će ubuduće koštati više od 1 evra.
On je objasnio da cena hleba treba da bude stabilna i da je svaka promena zabrinjavajuća.
- Iznenadio bih se da je poskupeo za 20 centi, ali čak i 10 centi bi bilo previše. U poslednjih 20 godina, bageti su porasli za 23 centa, u poređenju sa cigaretama koje su se utrostručile... U pogledu troškova, svaki pekar određuje svoju cenu, ali logično je pretpostaviti da će biti povećanja - dodao je.
Cena pšeničnog brašna ove godine je porasla za 30 odsto, a očekuje se dalji rast, konstatovao je Anrakt i napomenuo da se "neki pekari plaše da podignu cene čak i ako je potrebno", zbog povećane konkurencije sa supermarketima, što bi moglo da ugrozi lokalne objekte.
- Ponekad vidimo pekare koje dve ili tri godine nisu podigle cene jer imaju supermarkete pored. Ne usuđuju se - istakao je.
Industrija je takođe pogođena nedostatkom radne snage. "Imamo 21.000 slobodnih mesta u pekarstvu i poslastičarstvu, i želimo da platimo bolje, ali naravno imamo troškove. Kada angažujete radnika, 45% je na troškovima, plus ostatak. Ali, to morate učiniti kada prodajete baget za oko 1 evro. Moramo se boriti da zadržimo pekare jer su one pravi ekonomski model - napomenuo je Dominik Anrakt.
Sve ovo se dešava u momentu kada se zemlja takođe suočava sa nedostatkom peleta za peći na drva, koje neka domaćinstva koriste za grejanje. Potražnja za peletima trenutno premašuje ponudu, što uzrokuje rast cena, kašnjenja u isporuci kupaca i nedostatak zaliha.
Podsećamo, u Srbiji je maltene ista situacija, vezano za pelet. Na stovarištima je kao devedesetih godina: pišu se liste čekanja za pelet - nema ga dovoljno, a cena je otišla "u nebo".
(Espreso/Telegraf Biznis)