Bojler, Foto: Profimedia

važno

BOJLER MOŽE DA UBIJE, MORATE PRAVILNO DA GA KORISTITE: Ovo je TRIK kako da smanjite RAČUN ZA STRUJU!

Celu Srbiju potresla je smrt dve devojčice, koje su nastradale od strujnog udara u Obrenovcu. Stručnjaci upozoravaju na opasnost od uređaja u kupatilu, i na koji način je moguće izbeći tragediju...

Objavljeno: 05.10.2021. 11:53h > 12:31h

Andrej Čoha profestor elektrotehničke škole "Nikola Tesla" u Beogradu je rekao da često potcenjujemo struju i da je smatramo zdravo za gotovo.

"Mi nemamo neki kritičan odnos prema instalacijama. U slučaju da je kuća stara 30, 40 godina, da li je neko pozvao elektičara da prvo proveri instalacije? Verujem, ne mnogo njih. Kada su u pitanju neisprave instalacije u kupatilu i tragedija u Obenovcu, da su devojčice stradale od bojlera, ostale bi u kadi.

"Kada grejač u veš mašini probije, voda dođe u kontakt sa zicom koja proizvodi toplotu, voda se naelektriše. Mora da se obratii pažnja na ispravnost uređaja. Čim primetite da nešto nije regularno, ma kakva sitnica, pozovite majstora. Nema normativa. Za 5 godina će sigurno sigurnosni ventil da se napuni kamencom", istakao je Čoha gostujući na TV "Prva", i dodao da ni u kom slučaju ne smemo da se tuširamo dok je odvodna cev od uključene mašine u kadi.

"Kod neispravnih uređaja može da se naeletriše voda koja odlazi iz mašine, sa 220 volti i koja ide u kadu. Ako već morate, uzmite natavak, pa tu vodu preusmerite u vc šolju. Može i u kadu, ali se nemojte kupati", istakao je profesor.

foto: Profimedia

PECKANJE NA SLAVINI, ALI JE BOJKER ISKLJUČEN

Čoha je naveo da ako je prekidač nepravilno vezan, može da izazove peckanje kada pustimo vodu iz slavine, iako je bojler isključen. Dodao je da to može da se desi ako prekidač prekida nulu, tada faza može da elektriše vodu, i da bi se u tom slučaju trebalo obratiti majstoru.

PRAVILNA UPOTREBA BOJLERA, NIŽI RAČUNI

Branko Zrnić, majstor sa dugogodišnjim iskustvom istakao je da veliki broj ljudi ne zna kako se pravilno koristi bojler.

"Suština u njegovom pravilnom korišćenju je da je ne grejete više nego što treba. Suština je da kad se kupate, ne rashlađujete vodu, nego da je iskorisite na toj određenoj temperaturi dok se kupate. Kada grejač u bojleru zagreva vodu na više od 60 stepeni stvara se kamenac. što može dovesti do njegovog pucanja. U tom slučaju ako nije dobro uzemljenje, svuda čovek kada dotakne tu slavinu može da strada", rekao je Zrnić i dodao:

"Čim primetite da kada uključite bojler on mnogo šumi, znači da se on mnogo usijava i da mnogo hladi. Suština je da ga uključite na trećinu opsega. Oni koji imaju šire familije, može da im bude na ovom opsegu uključen bojler i tokom celog dana. Sve ovo ćete videti i po računima, koji će biti znatno niži. U svpm slučaju nećete morati da ga čistite i do 15 godina, u suprotnom ćete morati i svake tri godine".

foto: Printscreen

(Espreso)