žena koja je fascinirala srbiju
"HAJDE MALO KOD MEMEDOVIĆA U KVIZ DA ŽIVNEŠ" O Ljiljani iz "Potere" priča cela Srbija, otkrila je svoje trikove
Što se njene radoznalosti tiče, kaže, oduvek je prisutna. Zato se za kvizove ne sprema, niti misli da je to moguće
O učesici kviza „Potera“, Liljani Radulović Dimitrov (67) ovih dana priča se širom društvenih mreža. Enciklopedijsko znanje koje je pokazala pomoglo joj je da postane prva žena u ovom kvizu koja je odbranila 700.000 dinara. Pokazala je znanje, ali i sklonost promišljenom riziku koji je zadivio sve.
Kako je uspela da sakupi i upamti toliko informacija, ali i kako u tome možemo da podstaknemo i decu, pitali smo ovu zvezdu društvenih mreža.
- Ja nikada nisam radila sa sasvim malom decom, već sa tinejdžerima, srednjoškolcima koje je doduše i najteže zainteresovati. Ono što sam im ja uvek savetovala jeste da u sve treba zaviriti makar malo. Niko ne može da nauči nešto zauvek. Svet se menja iz dana u dan, ali ako imate dovoljno radoznalosti, možete da ga sustignete – kaže nam Ljiljana.
Njeni trikovi za izazivanje radoznalosti kod dece su sledeći:
- Dete morate motivisati, a to ćete uraditi tako što predavanja neće biti suvoparna već originalna. Ne mogu predavanja biti eks katedra, morate deci približiti sadržaj sa što više upečatljivih, pa i uvrnutih primera. Recimo, kolega i ja smo imali običaj da dozvoljavamo grupni rad, pa čak i na kontrolnim zadacima. Bilo je to u pitanju usko stručno sportsko odeljenje, gde su učenici često preskakali časove zbog treninga i takmičenja. Zbog toga sam ih čak i na kontrolnima puštala da rade u grupi – jedan bi znao jedno pitanje, drugi drugo, a zajedno bi razmenjivali i povezivali informacije koje imaju. To se pokazalo kao dobar metod jer bi na taj način saznali i naučili to što ne znaju. Kod mene nema učenja napamet, na kontrolnima nema pitanja na zaokruživanje, podvlačenje i slično. Bitno mi je bilo da učenici povezuju stvari – kaže nam Ljiljana, inače nekadašnja profesorka Ustava i prava građana.
Što se njene radoznalosti tiče, kaže, oduvek je prisutna. Zato se za kvizove ne sprema, niti misli da je to moguće.
- Ja nikada nisam ni želela da učestvujem u kvizovima. Kada se moja snaja udala za sina, često smo porodično gledali slagalicu i jednom prilikom mi ona kaže: „Baba, pa to tebi ide“. Zaista je išlo, ali nisam tome pridavala pažnju sve dok se nije ispostavilo da me je prijavila za „Slagalicu“. Kada je stigao poziv organizatora, zbunila sam se, ali sam na kraju rekla da idem, pa šta bude. „Tući me nećete, a knjigu ću dobiti“, rekla sam i osvojila četvrto mesto, jedina žena među tim sjajnim takmičarima – kaže Ljiljana.
Posle toga je, kaže nam, napravila pauzu i u kvizovima učestovala samo sa druge strane ekrana.
- Ove godine sam, nažalost, ostala bez majke. Umrla je u 99. godini, a nadale smo se da ćemo proslaviti stotu. To me je, prirodno, veoma pogodilo, a članovi porodice su svako na svoj način pokušavali da me oraspolože. Tako mi je jedna snaja, znajući da obožavam pse, kupila štene koje je zaista pravo blago, dok mi je druga snaja, ona koja me je i prijavila za Slagalicu, rekla „Hajde ti opet na kviz da malo živneš sa mladima. Možeš kod Memedovića, on je gospodin“. I tako sam, sasvim prirodno, otišla u „Poteru“ – smeje se Ljiljana i kaže da je od samog starta znala da će ići na gornju sumu.
- Ipak je to zabavni program, treba uneti malo adrenalina. Imala sam divnu ekipu i odlično smo sarađivali. Ono što sam naučila jeste da za kviz ne možete da se spremite, ali i da ne smete da se jedite. Ako i kada lupite nešto, lupili ste i idete dalje. U svakom slučaju, prijavite se, neće vam ništa biti – zaključuje kroz smeh Ljiljana.
(Espreso / Blic Žena)