Ilustracija, Foto: Profimedia

OTKRIVAMO

EVO KADA SE BEBAMA MENJA BOJA OČIJU: I zbog čega!

Bebe kad se rode mogu imati svetle oči, ali kasnije promene boju. Saznaj zašto i kada će oči tvoje bebe promeniti boju, ali i kako genetika utiče na fizički razvoj deteta

Objavljeno: 21.09.2021. 11:47h > 11:50h

Uz česta pitanja o tome kada beba počinje sedeti, puzati i hodati, mnoge roditelje zanima boja očiju njihovog deteta. Hoće li bebine oči ostati tako svetle? Hoće li beba na kraju imati tatine plave oči? Ili će biti kao mama, smeđih očiju? Zašto tvoje dete ima puno tamniju boju očiju od svoje braće i sestara? I zašto se bebama uopšte menja boja očiju?

Pročitaj sve što trebaš znati o tome zašto i kada se pojavljuje prava boja bebinih očiju.

Pigment od kojeg zavisi boja očiju

Kada se bebe rode, posebno one svetlog tena, imaju svetlu boju očiju zbog jako malo melanina u očima. Melanin je pigment koji daje boju očima, koži i kosi. "Količina melanina u dužici, obojenom delu oka, određuje koju boju očiju će osoba imati", objašnjava dečji oftalmolog Douglas Fredrick.

Genetika određuje koliko melanina ili pigmenta će osoba imati u svom telu

DNA koji vaša beba prima od vas i vašeg partnera određuje hoće li oči biti smeđe, plave, zelene ili druge boje. Dete se može roditi s plavim očima (jer oči ponekad ne proizvode puno ili uopšte ne proizvode melanin dok je beba u maternici), ali nakon rođenja - svetlo potiče proizvodnju melanina, zbog čega se boja očiju može promeniti tokom vremena.

"Važno je razumeti da nije boja pigmenta ta koja uzrokuje promenu. Ne postoji plavi, sivi, zeleni ili smeđi pigment u oku", naglašava oftalmolog i dodaje kako je jedini pigment koji imamo u očima smeđi, a količina tog pigmenta određuje hoće li nečije oči biti svetlije ili tamnije. Bez obzira na nauku, čini se kao jednostavna jednačina: Jedan roditelj sa smeđim očima plus drugi roditelj sa smeđim očima trebali bi značiti jednu bebu sa smeđim očima, zar ne? Ne nužno. Postoje višestruki geni u našem telu koji doprinose boji očiju. Čak i ako oboje roditelja ima smeđu boju očiju, moguće je da beba na kraju ima plave oči ako roditelji imaju gene za plave oči negde u genetskoj konstituciji, odnosno ako imaju mutirani gen koji se može preneti kroz niz generacija kao recesivan.

Niko ne može znati koju boju očiju će imati dete kad odraste

Kako roditelj s jednom bojom očiju može imati gene za drugu boju očiju? Kroz svoje bake i dede, naravno. "Bebina boja očiju zavisi, ne samo od boje očiju mame i tate, već i od boje očiju svojih baka i deda", govori oftalmolog. Stoga, ako vi i vaš partner oboje imate smeđe oči, a vaša beba ima zelene, baka ili deda mogli bi biti razlog tome.

Čak i ako ste proverili tablice ili kalkulatore o boji očiju vaše nerođene bebe, nemojte misliti kako su sva predviđanja čvrsto određena. "Niko, uključujući i lekara, ne može predvideti koju boju očiju će imati vaše dete kada poraste", objašnjava oftalmolog. I što god vaša beba jede, radi ili koliko je malo ili puno izložena svetlosti, takođe ne znači ništa. Sve je stvar genetike, ničeg više. Ali, treba zapamtiti da ako je beba rođena sa smeđim očima, to znači da već ima količinu melanina određenu genetskim kodom, odnosno, detetova boja očiju se više neće menjati.

Trajna boja očiju do godinu dana

Stručnjaci tvrde kako ćete najveću promenu najverovatnije primetiti od šestog do devetog meseca života. Tiokom nekoliko nedelja ili mjeseci, mogli biste primetiti kako bebina boja očiju postaje tamnija.

"Promena je toliko postepena da možda nećete ni primetiti sve dok se jednog dana vaše dete ne probudi i iznenadi vas s drugačijom bojom očiju", objašnjava oftalmolog. Do 12. meseca, većina beba ima svoju trajnu boju očiju iako dr. Fredrick govori kako se kod neke dece boja očiju može menjati sve do šeste godine. Ipak, takvi slučajevi su retki i promena se ne događa preko noći. U svakom slučaju, bebina boja očiju promeniće se bez ikakvog uticaja na vid ili neke druge probleme s očima. Ali, ako se boja očiju promeni kod samo jednog oka ili ako primetite da su bebine oči mutne, svakako posettei pedijatra ili dečjeg oftalmologa.

(Espreso/ Miss7Mama)