tuga
POZNATO VREME I MESTO SAHRANE: Dragan Stojanović dugogodišnji urednik RTS-a iznenada je preminuo u 68. godini
Rođen je u Vranju gde je završio Vranjsku gimnaziju. Diplomirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu
Dragan Stojanović (1953-2021), dugogodišnji novinar i urednik Radio-televizije Srbije, šef dopisništva u Vranju, šef pula u Skupštini Srbije, odgovorni urednik Programskih akcija i kasnije dugogodišnji odgovorni urednik redakcije Aktuelnosti RTS-a, iznenada je preminuo u 68. godini života, piše Srpska ekonomija.
Rođen je u Vranju gde je završio Vranjsku gimnaziju. Diplomirao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Od početka profesionalne karijere bavi se novinarstvom. Osnivač je i šef Dopisništva RTS-a u Vranju.
Izveštavao je sa ratnih područja iz Bosanske Krajine i Vukovara, kao i sa potpisivanja Kumanovskog sporazuma. Dve godine radio je kao ataše za kulturu u našoj ambasadi u Skoplju, a po završetku diplomatskog rada bio je specijalni izveštač RTS-a iz makedonske prestonice.
Uređivao je Prvi i Drugi Dnevnik RTS-a, dok je dugi niz godina izveštavao iz Skupštine Srbije i bio šef pula RTS-a iz narodnog parlamenta.
Od 2003. godine odgovorni je urednik redakcije Aktuelno-dokumentarnog programa Radio-televiziji Srbije. Okuplja vrsne novinare iz svih dopisništava javnog medijskog servisa i redakcije u kojoj radi i podstiče njihov dokumentaristički dar. Nastoji da se vestima, kako je govorio "vrate na mesto događaja" i u svakoj priči pronađu miris i damar života, značajno mesto. Neke od emisija te redakcije bile su najgledanije: Trag, Kvadratura kruga, Znanje imanje.
Bio je dugogodišnji odgovorni urednik Programskih akcija i u tom periodu urednik ključnih informativno-političkih i emisija sa društvenim, sociološkim i kulturnim temama: Svedok, Upitnik, Ključ, TV lica kao sav normalan svet. Pamtiće se iz njegovog vremena najrelevantnije dokumentarne emisije poput one o Patrijarhu Pavlu, našim pilotima u vreme bombardovanja, Ratku Mladiću, Jovanki Broz i druge.
U vreme uredničkih dana bio je duhovit, zanimljiv, zaljubljenik u svoj posao. Gradio je dobre novinare oko sebe učeći ih da je vest vilinski konjic koji živi samo jedan dan i da se za vest kao i za prijatelje treba boriti.
Rado je prepričao aforizme iz svoga kraja na početku sastanka urednika redakcije i sa neskrivenom radošću govorio o idejama za snimanje. „Uh kakvu priču snimamo“, neretko je izgovarao radujući se svojim planovima u putopisnom krstarenju Srbijom i minijaturama i kompleksnim emisijama novinara sa kojima je sarađivao. Emisije su na brojnim festivalima nagrađivane što je za redakciju bio veliki uspeh.
Ozbiljni zadaci, izveštavanje sa važnih događaja, izveštaji od trideset sekundi nosili su odgovornost, ozbiljnost ali i lapsuse, pa je tako najavljen kao general Stojanović dok je izveštavao sa Kumanovskog sporazuma.
Objavio je knjugu "Tekla česma i pesma", o vranjskim česmama koje su bile zaštitni znak Vranja, da se ne zaborave. Zbirku aforizama je pripremio za štampu kao i Zbirku priča o izrazima vezanim za Vranje i okolinu. Nije napuštao Vranje u poetskom smislu, miris starog i bosiljka bila su njegova književna inspiracija. Za sobom je ostavio suprugu i troje dece.
Komemoracija povodom smrti Dragana Stojanovića biće održana u utorak, 21. septembra u 12 časova u Galeriji Radio-televizije Srbije. Sahrana je u sredu, 22. septembra u 11 sati na groblju Lešće u Beogradu.
(Espreso / Blic)