AERO-KLUB
ZMAJEVI I ČUDESNI AVIONI LETE U CENTRU SRBIJE: Posetili smo AERO-KLUB u Ćupriji, priča im je NEVEROVATNA! (VIDEO)
Sam vid ultralakog letenja spada u grupu sportova koji su pristupačniji našim ljudima
Aero-klub "Ćuprija" nalazi se u Ćupriji, pored auto-puta Beograd-Niš i poseduje samo ultralake letelice. Trenutno se u klubu nalaze 4 motorna zmaja i jedan ultralaki avion SILA 450C.
Svoj aerodrom klub je dobio 2018. godine, u blizini mesta Dobričevo. Ovde se okupljaju svi zaljubljenici u letenje i nebo, a često učestvuju i u raznim manifestacijama, poput aeromitinga. Ovog leta je upravo u Ćupriji održano državno prvenstvo ultralakih vazduhoplova gde je učestvovalo više od 30 takmičara iz Srbije.
Ekipa Espresa odlučila je da poseti ovaj aero-klub i provoza se u ultralakom avionu, te iz vazduha doživi Ćupriju. Na aerodromu nas je dočekao predsednik i osnivač kluba Goran Stojković, koji nam je predstavio sve letelice.
- Aero-klub "Ćuprija" nastao je u obnovljenom radu 2011. godine i prvenstveno smo klub ultralakih letelica. Imamo motorne zmajeve i ultralake avione. U okviru kluba je prošle godine počeo sa radom i centar za obuku pilota. Tu počinjemo sa prvom domaćom školom za obuku pilota za motorno zmajarstvo i ultralaki avion - kaže Stojković.
Goran dodaje da se na obuci osim teorijskog dela prolazi i praktično letenje u zavisnosti od tipa letelice. Polaznici uče osnove letenja i bezbednosti, kao i tehnike pilotiranja koje će primenjivati tokom prakse, prvo sa instroktorem, a kasnije i sami.
- Sam vid ultralakog letenja spada u grupu sportova koji su pristupačniji našim ljudima. Cena dozvole za pilota ultralakih letelica je malo skuplja od dozvole za automobil. Starosna granica je 16 godina, kada piloti mogu da krenu sa obukom - dodaje Stojković.
Klub vrši obuke od decembra 2020. godine i od tada broji devet polaznika. Mlađe osobe se više odlučuju za vožnju motornim zmajem. Razlog je jednostavan, ta letelica pilotu daje veću slobodu i pruža veći nivo adrenalina u odnosu na ultralaki avion.
Pitali smo Gorana šta bi poručio ljudima koji imaju želju, a plaše se visine. Zanimalo nas je i koliko su ove letelice bezbedne.
- Normalno je u ljudskoj prirodi da se boji nečeg nepoznatog. Bog je nama dao mogućnost da hodamo po zemlji a mi što letimo pravimo neke promene. Sve letelice u klubu imaju ugrađen sistem za spašavanje letelice i posade. Padobran je ugrađen, a u slučaju većeg konstrukcijskog loma koji je redak, ali nije nemoguć pilot može da aktivira balistik padobran koji automatski spušta letelicu i pilota u njoj. Motornim zmajem se može stati na bilo kojoj zaravni od 50 metara, kojih ima dosta kod nas.
Poznato je da pre poletanja svaki pilot mora da dobije dozvolu za poletanje radi sigurnosti, kao i da se u svakom trenutku mora znati njegov položaj. Da li ultralake letelice podležu tim pravilima?
- Nas tretiraju kao svaku drugu avijaciju. Svaki let moramo da prijavimo nadležnoj kontroli letenja, to je u našem slučaju Niš. U svakom trenutku znaju gde smo i na kojoj visini, jer imamo i radio komunikaciju. Ne postoji način da letimo a da oni ne znaju, nije ni bezbedno.
Pored obuke koju klub organizuje za zainteresovane, moguće je i samo letenje za sve koji to žele.
- Imamo kategodiju info letenja, gde pokažemo ljudima kako se leti i koja je tehnika pilotiranja, ali i da vide grad iz drugačijeg ugla. Komentari su pozitivni i ljudi nam se vraćaju da lete - završava Stojković.
(Espreso)