penzije
KAKO DO PREVREMENE PENZIJE? Postoje određeni uslovi, ali morate da znate JEDNU VAŽNU STVAR
Najčešće se za prevremenu penziju konkuriše zbog zdravstvenih razloga
Mnogi bi u prevremenu penziju iz različitih razloga, a za muškarce je trenutno uslov za penzionisanje navršena 65. godina života, dok će i za žene biti potreban isti broj godina već 2030. godine kada se završi sa reformom penzionog sistema za dame.
Mnogi bi u prevremenu penziju iz različitih razloga, a za muškarce je trenutno uslov za penzionisanje navršena 65. godina života, dok će i za žene biti potreban isti broj godina već 2030. godine kada se završi sa reformom penzionog sistema za dame.
Najčešće se za prevremenu penziju konkuriše zbog zdravstvenih razloga, a ova mogućnost u Srbiji je uvedena 2015. godine. Ovu mogućnost koristi sve više građana, i krajem 2018. bilo ih je 28.000, a već u julu 2019. 43.000., a brojka raste godišnje u proseku za oko 10.000.
Međutim, ono što je važno je to da prevremena penzija košta, odnosno da prevremeno penzionisanje zapravo umanjuje primanja.
To praktično znači da će vam penzija biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše za 20,5 odsto od ukupne penzije.
Ako bi vam starosna penzija, sa punim radnim stažom, bila 30.000 dinara, a odlučite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, to znači da bi vam mesečni ček bio manji za oko 3.700 dinara, odnosno da bi iznosio 26.300 dinara.
Da bi osiguranik stekao Pravo na starosnu penziju stiče se ispunjavanjem uslova u pogledu i godina života i staža osiguranja.
Za žene, uslov za prevremenu penziju u ovoj godini je najmanje 58 godina i četiri meseca života i 39 godina staža. Za narednu je to 39 godina i osam meseca staža osiguranja i najmanje 59 godina života.
Muškarci u prevremenu penziju ove godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina života. Sledeće godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života. U 2023. muškarcima će biti potrebno 40 godina staža i najmanje 60 godina života, a damama 40 godina staža i najmanje 59 godina i šest meseci života.
Ove godine su uvedeni i novi uslovi i za redovno penzionisanje. Granica za odlazak u starosnu penziju kod žena je pomerena za dva meseca, pa se tako u starosnu penziju odlazi sa 63 godine i dva meseca života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Za muškarce su isti uslovi kao i 2020. godine, a to je 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Pored ovog osnova za starosnu penziju, osiguranici oba pola mogu to pravo ostvariti sa navršenih 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života.
Bonus video:
(Espreso/Mondo)