Ilustracija, Foto: Marina Lopičić, Zorana Jevtić

priprema za školsku godinu

KUPOVINA UDŽBENIKA JE OZBILJAN UDARAC NA KUĆNI BUDŽET: Cena kompleta ide i do 17.000 dinara!

Na sajtu Ministarstva prosvete može se videti kompletan spisak udžbenika po kojima će se pratiti školski program, ali je veoma zanimljivo da za pojedine predmete postoji i po nekoliko udžbenika različitih izdavača, a na primer za Prirodu i društvo za treći razred čak 11 različitih školskih knjiga

Objavljeno: 04.08.2021. 20:09h

Bliži se početak školske godine, a osim glavne dileme da li će đaci nastavu pohađati u učionicama, onlajn ili kombinovano, ponovo je aktuelna tema udžbenika.

Na sajtu Ministarstva prosvete može se videti kompletan spisak udžbenika po kojima će se pratiti školski program, ali je veoma zanimljivo da za pojedine predmete postoji i po nekoliko udžbenika različitih izdavača, a na primer za Prirodu i društvo za treći razred čak 11 različitih školskih knjiga!

Roditelji su tako prisiljeni da čekaju da od škole dobiju spisak udžbenika koji će koristiti njihova deca, ali se često pitaju da li je moguće da za jedan predmet postoji desetak različitih knjiga.

- Knjige se biraju ustaljenim načinom kako je to zakon predvideo. Stručna veća predlažu udžbenike, a nastavničko veće donosi odluku o upotrebi knjiga. To je način na koji se biraju knjige u školama - kaže direktor OŠ “Kralj Petar I” Mladen Stevanović.

Mirjana Stefanović, direktorka OŠ “Branislav Nušić” kaže da je moguće da postoji više udžbenika za jedan predmet, ali da se na nivou škole bira samo jedan.

- Na nivou razreda može da ima bude različitih izdavača za više različitih predmeta, ali u okviru jednog razreda bira se samo jedan izdavač - kaže za “Blic” Mirjana Stefanović.

Ona objašnjava da po Zakonu o udžbenicima, udžbenike bira Stručno veće nastavnika za svaku oblast. Kako kaže, “udžbenike ne mogu da biraju ni roditelji, pogotovo ne deca, nego samo Stručno veće nastavnika za oblast predmeta”.

foto: Nebojša Mandić

Ovo je slobodno tržište, ali postoje razlike u gradivu

Sa ovom činjenicom slaže se i Budimir Lazić, nastavnik hemije u Osnovnoj školi “Jovan Popović”, koji kaže da je ovo slobodno tržište i da je izdavačima po zakonu omogućeno da ponude knjige u svom izdanju. Smatra da razlike u gradivu postoje i konkretno navodi primer za udžbenik iz hemije, ali kako kaže “na školi je da sama izabere po kojoj nastavnoj jedinici će da radi”.

Prema rečima naših sagovornika, iako škole biraju izdavača svaka za sebe, i deca na teritoriji cele zemlje uče iz različitih knjiga, oni ipak uče isto.

- Naravno da će da uče isto, postoji plan i program po kome se prave udžbenici. Tačno se zna šta se uči u određenom razredu i datom predmetu - kaže Mirjana Špeher, nastavnica OŠ “Mihailo Petrović Alas”.

Ona objašnjava da autor udžbenika kreira knjigu prema sadržajima i nastavnim jedinicama koje su predviđene za taj razred. Po njenom mišljenju trenutna pojava 11 izdavača za jedan predmet je nešto što je na nivou države.

- To je država omogućila, tako da je to u skladu sa zakonom. Pre smo imali samo jednog izdavača, međutim stvari su se promenile - kaže ona.

Naša sagovornica objašnjava “da smo navikli da za određeni proizvod imamo više ponuđača, pa da je sada to slučaj i sa udžbenicima”.

Pitanje koje proizlazi iz svega ovoga jeste kako odabrati najbolji udžbenik, odnosno kako znati da je izabrani izdavač napisao kvalitetnije od onog drugog? Na ovo nam nastavnica Špeher objašnjava da postoji čitava procedura u odabiru jedinice iz koje će se pratiti gradivo te godine.

- Postoje jasna pravila koja ministarstvo propisuje, to podrazumeva da stručna veća u školama imaju sastanke i na njima pregledaju sve udžbenike koji se nude, a zatim se nakon toga odlučuju koji će da koriste. Zatim se piše obrazloženje izbora, zašto je izabran baš taj a ne neki drugi, a zatim kada se usvoji na nastavničkom veću, o izabranom se obavesti Savet roditelja - kaže ona.

foto: Zorana Jevtić

Nedostatak knjiga u stručnim školama

Milorad Antić, predsednik udruženja Foruma srednjih stručnih škola, objašnjava da bi dobro bilo da je ovakva situacija sa ponudom u stručnim školama, gde postoji nedostatak izdanja. On kaže da nedostatak udžbenika za stručne predmete postoji zbog toga što tu nastavu pohađa mali broj učenika, pa tako taj broj knjiga niko neće da štampa.

Prema njegovom mišljenju, trenutni broj izdanja je suvišan i da bi sasvim dovoljno bilo da se ponudi mnogo manje izdanja, ali stručnije napisanih i slikovito objašnjenih pojmova. Kako kaže “učenici često objašnjenja nekih pojmova moraju da traže po sajtovima, jer im to iz knjige nije jasno”.

Komplet od 6.400 do 17.000 dinara

Cena kompleta knjiga za osnovnu školu, koje su izabrale osmoletke, kreću se od 6.400 do 17.000 dinara. Najje­ftinije su knjige za prvi razred koje su negde oko 7.000, a cene drastično skaču za starije razrede, pošto imaju i znatno više predmeta.

Najskuplji komplet tako imaju osmaci za koje roditelji moraju da izdvoje 16.000-17.000 dinara.

(Espreso / Blic)