biolog ima jednu molbu
KOJIM ŽIVOTINJAMA VRUĆINA PRIJA, A KOJE JE NE PODNOSE? U ZOO VRTU smo prisustvovali kupanju SLONICE TVIGI (VIDEO)
- Primati najteže podnose visoke temperature, a kod ostalih životinja je mnogo lakše, rekao je za Espreso biolog Kristijan Ovari
Ekipa portala Espreso posetila je danas beogradski Zoološki vrt gde je između ostalog, prisustvovala i kupanju slonice Tvigi, od ranije poznate posetiocima.
Razgovarali smo sa biologom Kristijanom Ovarijem, koji nam je otkrio kako se životinje prilagođavaju ovim temperaturnim šokovima, ali i načinima rashlađivanja i ishrane životinja tokom letnjih vrućina.
- U ovim temperaturama uživaju gmizavci, pa bez bojazni možemo da ih izvedemo napolje jer im temperatura od 40 stepeni ubrzava metabolizam i odlično funkcionišu, kaže Ovari.
Pogledajte kako je izgledalo kupanje slonice Tvigi:
Ovari je naglasio da primati najteže podnose visoke temperature, a kod ostalih životinja je mnogo lakše.
Biolog nam je otkrio kada su životnje najosetljivije i da li se leti ishrana stanovnika Zoo vrta razlikuje u odnosu na jesen, zimu i proleće...
Ono o čemu se najviše mora voditi računa je voda, treba sve da bude čisto tokom dana zbog opasnosti od dijareje. Ako je voće i povrće natrulo i slično, oni će imati problema. Muške životinje jedu mnogo manje po vrućinama, prejedanje NIJE prijatelj životinja, naglasio je Ovari.
Ovari je rekao da se ishrana razlikuje leti i zimi, kao i da životinjama leti prijaju laganije namirnice.
"Bitan je sastav, leti životinje treba da jedu lakšu hranu", rekao je biolog koji je na kraju razgovora za portal Espreso imao poruku za sve posetioce:
Hajde da uživamo u svim životinjama, nemojte ih hraniti jer je i za čoveka veliki problem pojesti kilogram kikirikija, a kamoli za životinju. Reč "A šta će mu faliti" je naš najveći protivnik!
(Espreso/Vanja P.)