Đorđe Milićević, Foto: Stefan Kojić

26 godina od vojne operacije Oluja

Đorđe Milićević: "Oluja je simbol nezapamćenog stradanja našeg naroda"

- Oni koji nisu uspeli da pobegnu brutalno i mučki su ubijani, ubijana su i deca i stari. U Oluji je poginulo oko 1.700 Srba - civila i vojnika, rekao je Milićević

Objavljeno: 04.08.2021. 10:34h

Danas se navršava 26 godina od vojne operacije Oluja, koju je u Kninskoj krajini 1995. godine sprovela hrvatska vojska proteravši za samo dva dana preko 250.000 Srba sa svojih vekovnih ognjišta.

Oni koji nisu uspeli da pobegnu brutalno i mučki su ubijani, ubijana su i deca i stari. U Oluji je poginulo oko 1.700 Srba - civila i vojnika.

Predsednik poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije Đorđe Milićević rekao je da je to primer najbrutalnijeg etničkog čišćenja Srba na teritoriji Hrvatske.

- Akcija Oluja je i vojno i medijski dobro pripremana više od dve godine, a u tome je Hrvatska imala i pomoć spolja. Hrvati su Oluju predstavili kao oslobodilačku akciju, a ne kao etničko čišćenje Srba sa područja na kojima su vekovima živeli. I dok Hrvati Oluju slave kao veliku pobedu zatiranja Srba sa područja Hrvatske, za nas ona je simbol nezapamćenog stradanja našeg naroda. I kada oni koji su nas ubijali i proterivali kažu da smo mi genocidni narod, radi istorijske istine i budućnosti svojih pokolenja treba da se zapitaju, šta smo to mi Srbi učinili njima, a šta su oni nama.

Jasno je, Hrvatska država je godinama radila na konstruisanju prigodnog narativa koji će ih amnestirati od odgovornosti za počinjeni zločin nad Srbima, narativa koji zaboravlja nepoželjne činjenice i smišljenim i izmišljenim političkim floskulama odgovornost prebacuje na žrtvu, a to je srpski narod. Istina je, nažalost, da ni međunarodna zajednica, osim časnih izuzetaka, ne drži do međunarodnog prava. Kada su Srbi u pitanju, ni pravo ni pravda u nekim međunarodnim institucijama više ne stanuju. Posle dve i po decenije Oluja je za nas Srbe simbol našeg stradalništva, posledica jedne pogubne politike koja je mislila da država postoji samo ako je u njoj jedan jedini, čist narod. Znamo i čija je to politika u prošlosti bila. I ne verujemo da i danas u 21. veku kada se brišu granice među državama, nekome model dobre, pravne i pravedne države može biti model etnički čiste države.

Godine koje su iza nas pokazuju da smo jedni drugima potrebni, da možemo biti zajednički temelj, potrebni smo jedni drugima kao prijateljski narodi, koji mogu sarađivati i prevazilaziti prepreke. Ali za to je potrebno poštovati istinu i istoriju, za to je potrebno pokajati se i prihvatiti počinjene zločine, kojih je u vreme ratnih sukoba bilo na svim stranama. Nije ničija istina to da se svako zlo i zločin pripisuju samo Srbima. Srbija nikada nije tražila niti otimala tuđe, uvek smo i jedino branili svoje, a branili smo i druge.

Upravo je srpski narod u nekadašnjoj Vojnoj krajini branio Evropu i Habzburšku monarhiju, kojoj je pripadala i teritorija današnje Hrvatske, od nadiranja otomanskog carstva ka Beču. Nagrada srpskom narodu za tu viševekovnu hrabrost bio je Jasenovac, bila je Oluja. Dobri odnosi mogu da se grade obostranim poštovanjem žrtava, a ne ponižavanjem Srba i srpskog naroda. Srbija želi smanjenje tenzija, ali ne može da prihvati dodelu odlikovanja ratnim zločincima i razne priče o nekoj srpskoj agresiji, revitalizaciji i negiranju zločina. Srbija reaguje mudro, racionalno i uči na svojim greškama. Oni koji slave Oluja ne treba da misle da Srbija ne ume da ogovori snažnije - ume ali neće. Naša je obaveza da se više nikada ne dogodi nesloga. Da se po svaku cenu sačuva mir i stabilnost, da pokažemo poštovanje prema tuđim žrtvama, ali nikada ne dozvolimo nipodaštavnje srpskih žrtava. Nikada ne smemo da zaboravimo sva ova stradanja i nedužne srpske žrtve koje zaslužuju da im svakodnevno odajemo poštu, ali zaslužuju i istinu o stradanjima. To je danas naš dug njima, žrtvama Oluje, žrtvama svih pogroma, rekao je Đorđe Milićević.

(Espreso / Blic)