Pas, Foto: Aleksandra Čolić

OPREZ

IMAJU SIMPTOME KAO LJUDI, MOGU DA DOŽIVE TOPLOTNI UDAR: Veterinarka otkriva kako da prepoznate da nešto NIJE U REDU

Da ne bi došlo do neželjenih posledica, životinje treba zaštiti od posledica vrućina, kako se štite i ljudi

Objavljeno: 02.08.2021. 15:37h

Toplotni talas koji je pogodio Srbiju i visoke temperature, kako ljudima, tako smetaju i životinjama i mogu ugroziti njihovo zdravlje.

Sve vrste životinja mogu dobiti toplotni udar, a kako kaže veterinarka Klara Ćurčin, i simptomi koje imaju su isti, prenosi Tanjug.

foto: Aleksandra Čolić

- Obično počinje s dahtanjem, s početkom mirovanja jer životinja pokušava da se na neki način istinktivno ohladi - rekla je Ćurčinova za Tanjug.

Dodaje da ako životinja sama uspe da se ohladi, organizam se vraća u normalu, ali mogu ostati posledice koje vlasnik i ne vidi.

- Zato je apsolutno preporuka da se životinja - pas, mačka, konj, koja god vrsta, odvede kod veterinara - ističe Klara Ćurčin.

Da ne bi došlo do neželjenih posledica, životinje treba zaštiti od posledica vrućina, kako se štite i ljudi.

Doktorka Ćurčin kaže da ono što prija vlasniku, to prija i njegovom kućnom ljubimcu, nebitno da li je u pitanju pas, mačka, hrčak i dodaje da ako se preporučuje ljudima da nema ekstremnih aktivnosti između 10.00 pre podne i 17.00 po podne, onda to važi i za životinje.

foto: Aleksandra Čolić

- Ne treba preterano ohladiti prostoriju, ne treba direktno iz prehladne prostorije izaći na 40 stepeni. Kretanje je neophodno, ali nije obavezno onoliko koliko se radilo i kada je 20 stepeni napolju - kaže doktorka Ćurčin.

Prema njenim rečima, veterinari obično preporučuju da se životinjama desetak odsto smanji regularan obrok zbog smanjenog kretanja i da se ne izlažu ektremnim treninzima.

- To znači da ne treba da sednete na klupu u hladu, a vašem kučetu bacate lopticu da se istrči - kazala je Klara Ćurčin.

(Espreso / Agencije)