RECIKLAŽA
AKO STE JEDNOM ISKORISTILI PLASTIČNU FLAŠU, ODMAH JE BACITE ZA RECIKLAŽU: Pravo je leglo bakterija
Broj bakterija na njima toliko je veliki da je njihovo korišćenje gore od toga da vas poliže pas
Nakon upotrebe, plastičnu ambalažu je najbolje baciti u reciklažu, jer može biti leglo opasnih bakterija.
Ništa manje bezazlene nisu ni plastične flaše za višekratnu upotrebu, koje koriste sportisti.
Broj bakterija na njima toliko je veliki da je njihovo korišćenje gore od toga da vas poliže pas.
Testirane su četiri različite vrste plastičnih flaša namenjenih višekratnoj upotrebi nakon što su ih sportisti koristili nedelju dana, a rezultati su bili šokantni.
Takva boca u sebi je imala 313.499 CFU bakterija (jedinica broja razvijenih kolonija bakterija po kvadratnom centimetru). Poređenja radi, igračka za psa ima 2.937 CFU.
Neki tipovi flaša su lošiji od drugih. Boce sa takozvanim “slajd topom” (izvučenim uskim vrhom) jesu praktične, ali na njima se razmnošava najviše bakterija – na njima je prosečno bilo 993.340 CFU, dok su one sa slamkom na vrhu (kakve često koriste deca ili sportisti) imale samo 25.4 CFu, što je otprilike kao da pijete vodu iz sudopere.
Flaše s poklopcem koji se utisne (koje otvarate otvaračima za flaše) imale su 161.971 CFU i one su najštetnije za zdravlje. Na njima su pronađene bakterije koje su gotovo imune na antibiotike, kao što je ešerihija koli. Najzdraviji materijal za izradu boca za piće je i dalje staklo, jer je nereaktivno i može se prati na visokim temperaturama.
(Espreso/Objektiv)