isplata
KO IMA PRAVO NA SUBVENCIJE OD 30 HILJADA? Pogledajte uslove i detaljan spisak FIRMI kojima država deli pomoć!
Ovo važi za zaposlene kojima je firma isplatila zaradu za decembar prošle godine i podnela odgovarajuću poresku prijavu.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija danas je objavilo da će u julu i avgustu na ime subvencija ugostiteljstvu i turizmu zbog pandemije koronavirusa, firmama koje ispunjavaju uslove biti isplaćeno po 30.900,24 dinara po zaposlenom.
Ovo važi za zaposlene kojima je firma isplatila zaradu za decembar prošle godine i podnela odgovarajuću poresku prijavu.
Sredstva se dodeljuju bespovratno, a pravo na ova sredstva imaju firme koje su kod Agencije za privredne registre, kao pretežnu delatnost, registrovale delatnosti restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, pripremanje i posluživanja hrane, pića, zatim hoteli, odmarališta, kampovi, auto-kampovi i kampovi za turisticke prikolice, putničke agencija, tur-operatori, iznajmljivanje i lizing automobila i lakih motornih vozila.
Spisak firmi koje su ostvarile pravo na subvenciju može se naći na sajtu ovog ministarstva.
U obaveštenju na sajtu Ministarstva navodi se da će se novac korisnicima uplaćivati na posebne namenske dinarske račune koje će Uprava za trezor otvoriti za ove svrhe.
Naglašava se da će firme koje smanje broj zaposlenih za više od 10 odsto od dana stupanja na snagu programa pomoći zaključno sa istekom perioda od tri meseca nakon isplaćene pomoći, izgubiti pravo na dobijanje subvencija.
Proveru ovog uslova za dodelu subvencija radiće Ministarstvo finansija, o čemu će u slucaju neispunjenja obavestiti Ministarstvo turizma koje će onda tražiti povraćaj novca.
Veliki privredni subjekti koji su u stečaju ili u postupku likvidacije, odnosno privredni subjekti koji su se nalazili u teškoćama pre 31.decembra 2020. godine, dužni su da izvrše povraćaj odobrenih sredstava.
Privredni subjekt isplaćena sredstva može iskoristi do isteka perioda od tri meseca nakon poslednje isplaćene pomoći, nakon čega će namenski računi biti zatvoreni, a neiskorišćena sredstva biti preneta u budžet Republike Srbije.
Bonus video:
(Espreso/Bizlife)