REakcija
Fenomena za kulturu nulte tolerancije prema nasilju i pravo žrtava na pomoć i podršku
Da podsetimo, Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu nakon što su obavili razgovore sa Danijelom Štajnfeld i prijavljenim Branislavom Lečićem
Udruženje Fenomena pridružuje se reakciji Nezavisne ženske grupe i drugih ženskih udruženja širom zemlje u najoštrijoj osudi odbacivanja prijave Danijele Štajnfeld protiv Branislava Lečića od strane tužilaštva. Iako je za pohvalu relativno brza reakcija tužilaštva u ovom slučaju, za svaku je kritiku olako odbacivanje pruženih dokaza kao i samo prebacivanje procesa dokazivanja na žrtvu. Takođe, tim činom potvrđeno nam je da institucije ne žele da ulažu dodatne napore u proces rasvetljavanja slučaja kako bi zaštitile žene, bez dodatne stigmatizacije, a počionice kaznile. Ovakvo postupanje jedne od ključnih institucija pravosudnog sistema ostavlja dugoročne negativne posledice u borbi protiv nasilja i obeshrabruje druge žrtve da prijave nasilje i uđu u proces.
Da podsetimo, Više javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je krivičnu prijavu nakon što su obavili razgovore sa Danijelom Štajnfeld i prijavljenim Branislavom Lečićem, pribavili kopiju dokumentarnog filma „Zaceli me“, autorke Danijele Štajnfeld, na kojoj se nalazi originalni glas osobe iz pomenutog filma, medicinsku dokumentaciju o lečenju Danijele Štajnfeld, a takođe su i obavili razgovore sa brojnim licima koja bi eventualno mogla da imaju posredna saznanja o spornom događaju, s obzirom da neposrednih očevidaca nije bilo, a cenjena je i predstavka Merime Isaković, koja je dostavljena Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, navodi se u saopštenju Tužilaštva, uz zaključak: “Utvrđeno je da ne postoji ni jedan zakoniti dokaz sa stepenom osnova sumnje koji bi potvrdio navode podnete krivične prijave”, saopštavaju iz Tužilaštva.
“Ako je tužilaštvo htelo dodatno da smanji broj prijava silovanja i seksualnog zlostavljanja, ali i da ohrabri zlostavljače da nastave sa svojim zlodelima - onda je ovo najbolji način. Za sve žrtve ovo je najgori postupak koji je javna institucija mogla da uradi, vrlo obeshrabrujuć, koji nosi poruku: Ne verujemo vam ni kada imate dokaze” navodi Marija Petronijević, programska direktorka u Udruženju FENOMENA i ekspertkinja u WAVE Savetodavnom odboru (Evropska ženska mreža protiv nasilja).
Svako dodatno obeshrabrivanje žrtava seksualnih zločina vrlo je problematično kada se znaju najnoviji podaci za Srbiju koje je objavio OEBS: 40% devojaka i žena starijih od 15 godina doživelo je neki oblik seksualnog uznemiravanja, dok je skoro 20% žena u Srbiji doživelo seksualno uznemiravanje u najskorijem periodu - što je oko 550.000 žena u Srbiji koje su u poslednjih godinu dana preživele neki oblik seksualnog nasilja.
Prema RZS, u Srbiji godišnje policiji bude prijavljeno svega oko 650 slučajeva silovanja, dok presuda za krivično delo silovanja ili drugo seksualno krivično delo godišnje bude svega oko 35.
Stoga možemo zaključiti da postoje ozbiljni propusti u celom našem društvu a pre svega u institucijama koje su dužne da sprovode zakone i koje deluju u ime države jer na pola miliona žena i devojaka koje godišnje preživi neki oblik seksualnog nasilja bude samo 0.006% presuda.
“Tužilaštvo kao da ne želi ili ne sme da vidi da ima više nego dovoljno dokaza da započne sudski istražni postupak u slučaju koji ima mnogobrojne svedoke, uključujući i žrtve, kao i puno pisanih (materijalnih) dokaza koji potvrđuju moju trauma izazvanu Lečićevim seksualnim nasiljem. Moji iskazi su originalno zapisani od strane psihologa, a datiraju od ranih dana posle samog silovanja 2012 godine.Na nama je da sada konačno razumemo sve razloge ćutanja žrtava koje nas okružuju, a koje bi, da ih danas pitate, negirale sve traume koje su proživele, lagale Vas u oči, samo da ne dožive ovo što sam ja danas doživela. Sve što sam uradila u poslednjih devet godina, svaka odluka, svaka patnja, moj odlazak, moj film, svaki napor da preživim - dokaz je traume tog silovanja. Ja ne moram nikome ništa da dokazujem. Ja želim da žrtve imaju slobodu da prijave nasilje i pravo na pomoć i podršku. I jedna žrtva je previše, a ima ih nebrojano. To mora da prestane. Zato ja neću stati”, poručuje Danijela Štajnfeld u danu kada je njena prijava odbačena.
Institucije u Srbiji propustile su istorijsku šansu da pošalju poruku da treba prijaviti nasilje nad ženama i da će pravovremeno reagovati. Bojimo se da će ovaj način institucionalnog delovanja i odsustva podrške obeshrabriti druge žene i devojke u borbi za pravdu stoga se nadamo da i ostali procesi za seksualno nasilje i druge slične zločine, a koji su važni za promene u celom našem društvu – slučaj reditelja Miroslava Aleksića, slučajevi u Jagodini, slučaj Petnica – neće na isti način biti tretirani od strane tužilaštva!
U međuvremenu, ženska specijalizovana udruženja širom Srbije nastavljaju da pružaju podršku žrtvama nasilja, uključujući i psihološku i pravnu podršku.
**Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36**
(Espreso)