80 odsto okeana je neistraženo, Foto: Profimedia

zona sumraka

13 STRAŠNIH STVARI O OKEANIMA: Prepun je CRNIH RUPA, VIRUSA, džinovske lignje su STVARNE, a broj 9 LEDI KRV !

Broj virusa u okeanu premašuje broj zvezda naše galaksije Mlečni put, dok samo jedan mililitar vode sadrži preko 10 miliona virusa

Objavljeno: 24.07.2021. 10:59h

1. Dubina najdubljeg dela okeana je blizu11.200 metara. Ovo područje se naziva Čelendžer Dip i nalazi se na zapadu Tihog okeana na južnom kraju Marijanskog rova.

foto: Profimedia

2. Okean je pun crnih rupa. Nisu samo za svemir! Te pojave su velike kao gradovi i zaista im ništa ne izmiče.

foto: Profimedia

3. Hidrotermalni otvori, poznati i kao dubokomorski otvori, mogu doseći i do 700 stepeni Fahrenheita. Zapravo biste se TOPILI!

foto: Profimedia

4. Okean vas doslovno može smrviti. "Što dublje ronite, to je veći pritisak vode nad vama. Za svakih 10 metara pritisak se povećava za jednu atmosferu."

foto: Profimedia

5. Veći deo okeana sastoji se od potpune tame. Retko ima svetlosti ispod oznake od 200 metara, koja je obično poznata kao "zona sumraka" okeana.

foto: Profimedia

6. Procenjuje se da na dnu okeana ima približno 3 miliona olupina brodova.

foto: Profimedia

7. Kolosalne lignje u stvari postoje. To nisu samo mitovi! Njihovo naučno ime je Mesonichoteuthis hamiltoni, a mogu težiti do 150 kilograma.

foto: Profimedia

8. Ribe zmajevi i lignje vampiri koji žive na velikim dubinama, takođe su stvarna i zastrašujuća stvorenja koja se mogu naći u okeanu.

foto: Profimedia

9. Velike bele ajkule masovno se okupljaju svake godine na zabačenom mestu u Tihom okeanu poznatom kao "kafana Bele ajkule".

foto: Profimedia

10. Samo jedan mililitar okeanske vode može sadržati približno 10 miliona virusa.

foto: Profimedia

11. U stvari, broj virusa u okeanu premašuje količinu zvezda u Mlečnom putu. Međutim, važno je napomenuti da ovi virusi igraju važnu ulogu u ekosistemu, a mnogi nisu štetni za ljude.

foto: Profimedia

12. Lutajući talasi su stvarni i zastrašujuće su. Prvobitno smatrani mitom, naučnici su nedavno potvrdilii ove ekstremne talase. Prema Nacionalnoj okeanskoj službi, lutajući talasi su „dvostruko veći od klasičnih talasa, vrlo su nepredvidljivi i često dolaze neočekivano iz raznih pravaca van talasa koji se kreću uz struje vetra“.

foto: Profimedia

13. I konačno, više od 80% okeana ostaje neistraženo do danas.

foto: Profimedia

Bonus video:

(Espreso/buzzfeed)