vodite računa
MNOGI PRAVE OGROMNU GREŠKU KADA SE TUŠIRAJU PO VRUĆINČINAMA: Dobro obratite pažnju na TEMPERATURU VODE
Međutim, da li se tuširamo pravilno i koliko se stvarno rashlađujemo ili razbuđujemo ukoliko nam je to namera?
Skoro je pa nezamislivo započeti ili završiti dan bez tuširanja. Kada sunce zažari i počnu velike vrućine jedna od sigurnih metoda da se rashladimo je odlazak pod tuš.
Međutim, da li se tuširamo pravilno i koliko se stvarno rashlađujemo ili razbuđujemo ukoliko nam je to namera?
Za dnevno tuširanje, kada smo pregrejani, po velikim vrućinama ne bi trebalo koristiti hladnu vodu.
Ma koliko da prija zbog visoke spoljnje temperature, hladan tuš na vruće telo mogao bi da bude još opasniji kod vrućina s kojima se ovih dana borimo. Baš zbog hladnog tuša mogli biste lakše da podlegnete toplotnom udaru.
Poenta je u tome da ćete hladnom vodom na neprirodan način sniziti temperaturu tela, pa ono neće imati dovoljno vremena da se prirodno suprotstavi visokoj spoljašnjoj temperaturi.
Zato je potrebno u vreme visokih temeparatura vazduha tuširati se mlakom vodom.
Ukoliko vas kupanje mlakom vodom ne rashladi dovoljno, rashladite se mlazom hladne vode preko zglobova šake. Tako ćete malo ohladiti krvne sudove, ali blaže i zdravije nego da ste se cijeli istuširali hladnom vodom.
Jutarnje tuširanje
Ukoliko vam je namera da se jutarnjim tuširanjem razbudite trebalo bi da znate da, kada je vreme hladnije, izlazak ispod toplog tuša u sobu sa nižom temperaturom uzrokuje nagli pad temperature tela. Zbog toga organizam prelazi u opuštenije stanje, pa će vam se ubrzo, umesto da se razbudite, prispavati.
Kako biste izbegli takav efekt, jutarnje tuširanje trebalo bi da završite naizmeničnom upotrebom tople i hladne vode. Preporuka je da se pred kraj tuširanja, bar po 30 sekundi tuširate hladnom vodom, pa onda opet toplom i na kraju još pola minuta hladnom.
Ta nagla promena od hladne do tople i opet hladne vode otvoriće kapilare i poboljšati cirkulaciju u telu.
Bonus video:
(Espreso / Srbija Danas)