INOVACIJE
PUTINOVI SPECIJALCI PRAVE ČIP KOJIM ĆE LJUDI SNAGOM UMA KONTROLISATI KOMPJUTERE? Na ovu tvrdnju odgovorio Peskov
Za predloge koje je iznela Ruska akademija nauka, je rečeno da im je Putin dao zaleno svetlo u martu
Moskva je umanjila medijske izveštaje da elitna grupa Rusa radi na najsavremenijoj tehnologiji koja bi se mogla uključiti direktno u ljudski mozak, omogućavajući im da snagom uma kontrolišu kompjutere.
Izvor u moskovskom Ministarstvu obrazovanja rekao je ranije u utorak za list "Kommersant" da je vlada uspostavila radnu grupu za sprovođenje naredbe predsednika Vladimira Putina koja će voditi nova istraživanja o interfejsima "mozak-računar".
Prema dokumentima koje su videli izveštači, savezna inicijativa pod nazivom "Mozak, zdravlje, inteligencija, inovacije za 2021-2029", će imati budžet od 54 milijarde rubalja (737.600 USD) da utroši na oživljavaljnje budućih tehnologija.
Za predloge koje je iznela Ruska akademija nauka, je rečeno da im je Putin dao zaleno svetlo u martu. Među planiranim inovacijama su softver i hardver koji mogu pretvoriti moždane signale u poruke koje računari mogu pročitati i koristiti za izdavanje naredbi.
Drugi napretci bi mogli da uključe elektronske rezervne delove za vozače koji omogućavaju daljinsko upravljanje vozilima, i poboljšano donošenje odluka za veštačku inteligenciju. Vlada navodno veruje da ima brojne prednosti na polju visokotehnološkog računarstva, ali prepoznajući da sektor trenutno ne dobija dovoljno sredstava da učvrsti ulogu Rusije kao svetskog lidera.
Međutim, upitan o planovima na brifingu za novinare u utorak, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da nema informacije o programu i da ne može "ni da potvrdi, ni da porekne" da li se trenutno radi.
Ubrzo nakon toga, pres služba Ministarstva prosvete i nauke rekla je da "negira informacije o programu za ugradnju mikročipova u mozak", rekavši da je, iako je prvobitno bio naručen, njegovo finansiranje ukinuto krajem prošle godine.
2015. godune tim istraživača u sibirskom gradu Tomsku predstavio je, kako su rekli, fizički model mozga koji je bio u stanju da uči i da se obrazuje. Nadali su se da bi razvoj mogao na kraju postati posuda u koju bi mogao da se presadi pravi ljudski um.
Ako to ne zvuči dovoljno kao naučna fantastika, ruska policija je u novembru zatražila sredstva za razvoj "neuronske mreže" veštačkih mozgova kako bi pomogla u identifikovanju umešanih u nedela. Ministarstvo unutrašnjih poslova je tada obećalo da će pomoći u "utvrđivanju pojedinačnih anatomskih karakteristika osobe, dobijenih korišćenjem biološkog materijala sa mesta zločina."
Bonus video:
(Espreso/rt.com)