cena je tolika
ZA OVU VOĆKU SE ZARADI I DO 300 DINARA PO SATU: Proizvođači prezadovoljni, cena je izvanredna!
Malinari ne zaboravljaju izuzetno loše godine kada su kilogram malina prodavali po 40 i 50 dinara, pa nisu mogli da zarade dovoljno ni za isplatu berača i ovogodišnjom berićetnom sezonom su već sada zadovoljni
Otkupna cena maline u Mačvi od danas je 390 dinara po kilogramu, pa malinari zadovoljno trljaju dlanove. Hladnjačari iz Pančeva su, podsetimo, na otkupnom mestu u Bogatiću prve maline plaćali 350 dinara, prošle sedmice su cenu podigli za 10, a od danas za još 30 dinara.
Druga hladnjača na svom otkupnom mestu malinu od danas plaća 380 dinara.
Visoke otkupne cene "crvenog zlata" nisu iznenadile proizvođače, jer su najavljivane u proleće, s obzirom da je procenjeno da su smanjene površine pod malinjacima i da će očekivani slabijeg rod zbog nepovoljnih vremenskih prilika biti manji za oko 30 odsto.
- Ovo je dobra cena i konačno nam je svanulo jer ćemo i zaraditi dovoljno. Prošle godine je otkup krenuo sa cenom 250 dinara i kako je sezona berbe odmicala malo je bila niža, dok je pretprošle godine varirarala između 140 i 180 dinara - kaže proizvođač iz Bogatića.
Poskupeli i berači
Malinari ne zaboravljaju izuzetno loše godine kada su kilogram malina prodavali po 40 i 50 dinara, pa nisu mogli da zarade dovoljno ni za isplatu berača i ovogodišnjom berićetnom sezonom su već sada zadovoljni.
- Kada ne bi mogli da prodaju srpsku malinu otkupljivači ne bi dobro plaćali. Još zimus se očekivalo da će cena biti viša nego lane zbog slabijeg roda u Poljskoj i Čileu koji su najveći proizvođači i najveća konkurencija našoj malini - ističu proizvođači iz Mačve.
Sa povećanjem otkupne cene, međutim, stigla je i velika nevolja. Visoke temperature koje su prognozirane za celu ovu sedmicu mogu loše da utiču na list i plodove koji još nisu zreli.
Zbog visokih temperatura i sezonski radnici su podigli svoju cenu, pa se berači ne mogu pronaći jeftinije od 300 dinara po satu.
Bonus video:
(Espreso / Telegraf Biznis)