MIŠLJENJE
AMERIČKI ANALITIČAR: Bajdenova uredba o ZAPADNOM BALKANU se uglavnom odnosi na Srbiju!
Dodaje da neuravnoteženi tretman Zapada prema Srbiji predstavlja najintrigantniji i jedan od glavnih izazova za Bajdenovu misiju da okupi evropsku podršku demokratiji
Nova uredba američkog predsednika Džozefa Bajdena, kojom se preti sankcijama političarima na Zapadnom Balkanu, u najvećoj meri se odnosi na Srbiju, tvrdi američki analitičar spoljne politike Edvard Džozef On u tekstu u američkom ''Forin polisiju'' piše da proširenje izvršnog naloga za borbu protiv korupcije na Balkanu, kao i upozorenje na mere protiv onih koji ne sprovode navedene sporazume, podrivaju demokratske procese i ljudska prava, tretiraju se kao stav koji predstavlja oštro razdvajanje Bajdenove administracije od prethodne.
Džozef navodi da uredba pruža Bajdenu katalizator za prikupljanje podrške među saveznicima SAD na samitima EU-NATO-a sledeće nedelje, šaljući snažan signal zapadnog jedinstva uoči susreta američkog predsednika sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Zzenevi.
On ocenjuje da inertnost u Briselu i unutar samog Stejt departmenta predstavlja snažnu prepreku ostvarenju principijelne vizije koju su izneli predsednik SAD i njegov državni sekretar i primećuje da SAD i EU trenutno imaju dvostepeni sistem kada je reč o demokratskim standardima na Balkanu - privilegovan put za Srbiju, kako tvrdi, i stroži za susedne države koje teže EU.
Džozef tvrdi da srpska vlada, koju predvodi predsednik Aleksandar Vučić, ima najpovoljniji tretman od zvaničnika SAD i EU i da je, za razliku od ''hladnoratovskih diktatora'' poput Josipa Broza Tita, kojeg je Zapad podržavao, Vučić štit za protivnike Zapada, Rusiju i Kinu i zaključuje da je kandidatura Srbije za EU ''uglavnom apsurdna''.
Dodaje da neuravnoteženi tretman Zapada prema Srbiji predstavlja najintrigantniji i jedan od glavnih izazova za Bajdenovu misiju da okupi evropsku podršku demokratiji.
Albaniji je, kako navodi, već dugo uskraćena mogućnost da otvori pregovore za članstvo u EU zbog korupcije i odstupanja od demokratske prakse, a SAD su upravo sankcionisale bivšeg albanskog premijera Salija Berišu.
''Dok je američki ambasador u Albaniji odmah objavio na Tviteru saopštenje Bele kuće, američki ambasador u Srbiji je čestitao NBA zvezdi Nikoli Jokiću, koji je Srbin, na izboru za MVP.
Kontrastni tvitovi ilustruju problem. Bajden i Blinken su poslali nekoliko jasnih poruka regionalnim liderima, a vidimo kako ih niži zvaničnici razvodnjavaju'', piše Džozef.
U februaru je, nastavlja analitičar, Bajden pisao Vučiću, pozivajući srpsko rukovodstvo da izvrši reforme i prizna Kosovo, a ambasada SAD je, kako navodi, brzo porekla da to predstavlja promenu američke politike.
Bonus video:
(Espreso/Tanjug)