ASTRONOMIJA
NAUČNICI SU PRIMETILI NEŠTO VEOMA NEOBIČNO U CENTRU NAŠE GALAKSIJE: Za 200 godina očekuju KLJUČNI DOGAĐAJ
"Narednih 100 dana se oporavljala i vraćala u svoj sjaj i zato kada ponovo zasija čini nam se kao da je došla niodkuda", priča Smit
Britanski astronomi primetili su džinovsku trepćuću zvezdu koja je sto puta veća od Sunca i koja se krije u blizini srca Mlečnog puta.
Posmatranja teleskopom otkrila su da se tokom nekoliko stotina dana ova ogromna zvezda, koja je udaljena više od 25.000 svetlosnih godina, zatamnila za 97 odsto, a zatim polako vratila svom bivšem sjaju, piše Rojters.
Neočekivano i dramatično zatamnjenje verovatno je prouzrokovano neprozirnom prašinom diska koji blokira put svetlosti do Zemlje u toku rotacija planeta.
Doktor Lej Smit sa Instituta za astronomiju iz Kembridz rekao je da je zvezda počela da bledi početkom 2012. godine i da je do aprila totalno nestala.
"Narednih 100 dana se oporavljala i vraćala u svoj sjaj i zato kada ponovo zasija čini nam se kao da je došla niotkuda", priča Smit.
Kada naučnici pronađu promenljive zvezde koje ne mogu kategorizovati nazivaju ih "Šta je ovo'' ( What Is This) ili "WIT'' tako da najnovija zvezda nosi ime VVV-WIT-08.
Ogroman disk prašine uzrokuje da mnoge zvezde ''trepću'' tako da ovo otkriće nije prvo.
Nejasno je kada će VVV-WIT-08 ponovo zatamneti, ali astronomi veruju da će se to desiti od 20 do 200 godina.
Još dve trepćuće zvezde primećene su uz VVV-WIT-08, ali istraživači nemaju mnogo detalja o njima.
Naleti ovakvih otkrića pomoći ce astronomima da razumeju više o onome što se čini novom klasom ''trepćućih dzinova''.
Bonus video:
(Espreso/Tanjug)